مشاوره
 
 
عملکرد مرکز و کارشناسی مشاوره کاشان
 
یادمان باشد که برای موفقیت در تحصیل، داشتن اطلاعات علمی کافی نیست. استفاده از مهارت‌هائی که بتواند میزان بهره‌وری ما از این اطلاعات را افزایش دهد نیز امری بسیار مهم است.

 

بارها اتفاق افتاده است که دانش‌آموزها به‌دلیل بی‌دقتی (با وجود داشتن اطلاعات بالا) در امتحان‌ها، نمره از دست داده‌اند.

البته بی‌دقتی انواع متفاوتی دارد: ندیدن قسمت‌هائی از صورت سؤال، اشتباه‌های محاسبات و ... برخی از انواع بی‌دقتی است.

ابتدا می‌خواهیم ”دقت“ را تعریف کنیم:
دقت به معنی توجه غیرارادی از طریق حواس پنجگانه است. برای اینکه بتوانید معنی و مفهوم دقت را بهتر لمس کنید به اطراف خود نگاه کنید. سعی کنید تمام اجسام و وسایلی را که به‌طور نمونه به رنگ آبی هستند، به خاطر بسپارید.
اکنون چشم‌های خود را ببندید و سعی کنید اجسام و وسایلی را که به رنگ دیگری (به طور نمونه سفید) هستند، یادآوری کنید! این کار، بسیار دشوار خواهد بود. توانائی حفظ ”توجه ارادی“ به موضوعی بدون اینکه موضوع‌های دیگر توجه ما را از بین ببرد، به معنی ”تمرکز“ است. اما دقت به معنی ”توجه غیرارادی“ است.
در مثالی که زده شد، رنگی که آگاهانه به خاطر سپرده می‌شد(رنگ آبی)، نمادی از مطلب‌های مهم و یا قسمت‌هائی از سؤال است که ما می‌دانیم باید به آن توجه کنیم و رنگ دیگر (رنگ سفید)، نماد مطلب‌ها و قسمت‌هائی است که ما فکر می‌کنیم مهم نیستند و به همین دلیل به آن بی‌توجهی می‌کنیم.
اگر در هنگام حل سؤال یا مطالعه، اهمیت مطلبی را بدانیم؛ به طور قطع به آن توجه خواهیم کرد و بی‌دقتی زمانی رخ می‌دهد که ما از کنار مطلبی می‌گذریم (به صورت ناآگاهانه). پس برای تقویت دقت باید ”توجه غیرارادی“ خود را تقویت نمائیم.
ندیدن، نشنیدن و ... همگی از نشانه‌های بی‌دقتی هستند. به‌طور نمونه اگر ما قسمتی از گفته‌های معلم را نشنویم او می‌گوید   ”دقت کن!“

باز هم تأکید می‌کنم: ”دقت“ یعنی دیدن، شنیدن، لمس کردن و .. همهٔ آن چیزهائی که با حس ما درارتباط هستند نه فقط آن چیزهائی که ما فکر می‌کنیم مهم هستند. یعنی به طور نمونه اگر در حال خواندن مطلبی هستیم، دقت یعنی دیدن کامل همهٔ مطلب

طبق تحقیق‌های صورت گرفته،

 ۷۵ درصد از اطلاعات از طریق حس بینائی وارد حافظهٔ ما می‌شوند. این موضوع نشان از میزان اهمیت حس بینائی دارد.
ـ جدول درصد ورود اطلاعات از طریق حواس پنجگانه به حافظهٔ انسان در زیر آمده است:
حس/                               درصد ورود اطلاعات
بینائی                                        ۷۵ درصد
شنوائی/                                   ۱۳ درصد
بویائی/                                      ۶ درصد
چشائی - لامسه/                هرکدام ۳ درصد
دو نکته مهم
۱) دقت ذاتی نیست.
دقت یک مهارت است نه یک دانش و هر مهارتی با تمرین قابل پرورش است. بنابراین یقین داشته باشید که خواهید توانست دقت خود را با انجام تمرین‌های زیر افزایش دهید.
۲) دقت، اولین مرحله از مرحله‌های انتقال اطلاعات به حافظهٔ بلندمدت است.

توجه کنید :

اطلاعات/ حافظه حسی/ حواس پنجگاه/ دقت/ فراموشی/ حافظه کوتاه مدت/ مرور تداعی/ تصویر/ حافظه بلندمدت


همانطور که در نمودار بالا نیز می‌بینید، اولین شرط انتقال اطلاعات ”توجه یا دقت“ است. شاهد این مدعی مطلب‌های بسیار زیادی است که ما در طول روز می‌بینیم، می‌شنویم و .... ولی فقط آنهائی وارد حافظهٔ بلندمدت می‌شود که ما به آنها ”دقت“ می‌کنیم. پس ”دقت“ موضوع بسیار مهمی است. چرا که اگر به موضوعی ”دقت“ نکنیم، هرگز وارد مرحله‌های انتقال مطلب به حافظهٔ بلندمدت نخواهد شد.


تکنیک‌های افزایش ”دقت“ را در دو بخش ”راهبردهای رفتاری“ و ”راهبردهای ذهنی“ مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم:


الف) راهبردهای رفتاری
همانطور که گفته شد، ”دقت“ به معنی توانائی حفظ توجه از طریق حواس پنجگانه به‌صورت غیرارادی است. پس اگر حواس پنجگانه خود را تقویت کنیم، گام بزرگی در افزایش دقت برداشته‌ایم.
با توجه به اینکه بیشترین حجم ورودی اطلاعات از طریق حس بینائی (۷۵ درصد) رخ می‌دهد، تقویت حس بینائی، امری بیسیار مهم است، برای تقویت حس بینائی ۲ راهکار زیر پیشنهاد می‌گردد:
۱) شستن چشم‌ها در آب زلال
برای تقویت حس بینائی، هر روز چشم‌های خود را داخل یک کاسه آب سرد باز کنید و چند دقیقیه این کار را ادامه دهید. این کار، علاوه بر افزایش قدرت حس بینائی، به زلال و شفاف‌تر شدن چشم‌ها (زیبائی) کمک می‌کند.
۲) خوردن مواردی که دارای ویتامین A یا C هستند
مصرف روزانه‌ٔ یک لیوان آب‌هویج و یک عدد گوجه‌فرنگی در درازمدت، تأثیر بسیار زیادی در افزایش قدرت بینائی و در نتیجه افزایش دقت خواهد داشت. البته برای تقویت حس‌های دیگر نیز راه‌های گوناگونی وجود دارد که با توجه به میزان اهمیت آنها فقط اشارهٔ کوتاهی به آنها می‌کنیم۶
برای تقویت حس شنوائی (دقت در شنیدن)، سعی کنید زمانی که موسیقی گوش می‌دهید انواع سازها را تشخیص دهید و تعداد آنها را معین کنید و برای تقویت ”حس بویائی“، سعی کنید با چشم‌های بسته، میوه‌ها و غذاهای مختلف را با استفاده از حس بویائی خود تشخیص دهید. برای تقویت ”حس لامسه“ نیز سعی کنید با لمس انواع پارچه با نوک انگشت‌ها حس آنها را تشخیص دهید.
تذکر مهم
تمامی تمرین‌های ارائه شده، فقط در صورت داشتن تکرار، نتیجه‌بخش خواهد بود و باید در این مورد صبور باشید.
در تمرین مهم برای تقویت حس بینائی و شنوائی (دقت در دیدن و شنیدن)
با توجه به اهمیت استفادهٔ دانش‌آموزهای کنکوری از دو حس ”بینائی و شنوائی“ دو تمرین جدید جهت تقویت این دو حس ارائه می‌گردد:
۱) در این تمرین که هدف، تقویت حس بینائی است، باید زمانی که تلویزیون در حال پخش یک برنامهٔ گفتاری - تصویری (اخبار، سریال و ...ـ است، صدای تلویزیون را قطع کرده و تلاش کنید تا با استفاده از لب‌خوانی کلمه‌ها را دریابید. البته این‌کار، بسیار دشوار است ولی یادتان باشد که این یک تمرین است و هدف تنها افزایش توانائی حفظ توجه است.
۲) در این تمرین که شباهت بسیار زیادی با تمرین قبل دارد، باید صدای رادیو را بسیار کم کنید تا جائی که صدای بسیار کمی شنیده شود، سپس سعی کنید (تأکید می‌کنم: سعی کنید) صدای گوینده را بشنوید؛ لازم به ذکر است که این تمرین نیز بسیار دشوار است. یعنی ممکن است از هر ۱۰ کلمه فقط یک کلمه بشنوید ولی هیچ اشکالی ندارد، هدف فقط تمرین است.


● انواع بی‌دقتی
دانش‌آموزها و داوطلب‌های کنکوری بیشتر در سه زمان (مطالعه، کلاس و آزمون) بی‌دقتی می‌کنند. در زیر به‌دلیل بی‌دقتی در این سه مورد و نیز راهبردهای ذهنی برای افزایش دقت می‌پردازیم، ولی قبل از آن می‌خواهیم ببینیم که چرا بی‌دقتی می‌کنیم. روانشناس‌ها و متخصص‌های مطالعه و یادگیری بر این باور هستند که بی‌دقتی در هنگام مطالعه و آزمون، به سه دلیل رخ می‌دهد:


۱) داشتن عجله
به‌طور حتم برای شما رخ داده است که می‌خواستید در مدت زمان کوتاهی، کاری را انجام دهید (به‌طور نمونه لحظه‌ای آخر که از منزل خارج می‌شویم، خیلی هم عجله داریم، یادمان می‌افتد که باید به کسی تلفن بزنیم) در این مواقع ما به‌طور معمول، بی‌دقتی می‌کنیم و به برخی از موارد مهم توجه نمی‌کنیم. این مورد در آزمون نیز رخ می‌دهد. داوطلب‌هائی که در حل سؤال‌ها یا خواندن سؤال عجله می‌کنند، از ضریب دقت بسیار پائینی برخوردار هستند.
۲) سرگردانی چشم بین خط‌ها و برگشت‌های غیرارادی چشم به عقب
به‌طور حتم در هنگام مطالعه و یا آزمون، برای شما اتفاق افتاده است که خط‌ها را گم کرده‌اید و حتی گاهی چشم‌های شما چند کلمه عقب‌تر را نگاه کرده است.
۳) کاهش غیرارادی توجه
تحقیق‌ها نشان می‌دهد بیشترین بی‌دقتی‌ها در جلسه‌ٔ آزمون مربوط به سؤال‌های ساده است. این موضوع اشاره به کاهش ناآگاهانهٔ توجه دارد. در جلسه آزمون، زمانی که ما با یک نسبت (سؤال) ساده مواجه می‌شویم. احساس خوشایند موفقیت و رضایت درونی سبب می‌شود تا تصور کنیم پاسخ دادن به این سؤال، بسیار ساده است. این فرآیند پیچیدهٔ ذهنی حتی گاهی سبب می‌شود تا ما سؤال بعدی را بخوانیم. در اصل، ضمیر ناخودآگاه ما با خود می‌گوید: ”این سؤال که ساده است؛ سؤال بعدی را هم می‌توانم جواب دهم“ بنابراین میزان توجه ما کاهش می‌یابد.


اکنون می‌خواهیم روش‌های ذهنی افزایش دقت و کاهش بی‌دقتی را بررسی کنیم.


ب) راهبردهای ذهنی
۱) افزایش هوشیاری، هنگام روبروئی با سؤال‌های ساده
همان‌طور که کلمه شد، عمده‌ترین دلیل بی‌دقتی، کاهش غیرارادی توجه در هنگام حل سؤال‌های ساده است. مؤثرترین راه‌حل مقابله با این مورد، افزایش هوشیاری در هنگام روبه‌رو شدن با سؤال‌های ساده است. بسیار ساده است. کافی است هر وقت که سؤال ساده دیدید، حالت جسمانی‌تان تغییر کند، گوئی موضوع بسیار مهم و خطرناکی را دیده‌اید چرا که در این لحظه‌ها، احتمال بی‌دقتی، بسیار زیاد وجود دارد و شما در خطر آن قرار دارید.
۲) خواندن کامل همهٔ جزئیات
یکی دیگر از دلیل‌های بی‌دقتی در مطالعه و آزمون، توجه نکردن به جزئیات و هماهنگ نبودن سرعت چشم با ذهن است. برای رفع این مشکل باید از روش خطربر، استفاده کنید. در این روش مداد یا انگشت اشارهٔ خود را زیر خطاهائی که مطالعه می‌کنید، حرکت دهید و هماهنگ با آن، چشم‌های خود را حرکت دهید.


▪ دو نکتهٔ مهم
۱) اگر چشم‌های شما با حرکت انگشت خط‌بر هماهنگ نیست، تمرین زیر را انجام دهید:
کتاب درسی خود را وارونه بگیرید و از اولین کلمهٔ بالای صفحه، سمت راست شروع کنید و انگشت خطابر خود را از زیر خط‌ها حرکت دهید و سعی کنید چشم‌های خود را با آن هماهنگ کنید. هدف از این تمرین، فقط هماهنگ کردن چشم شما با انگشت خط‌بر است و نیاز به فهمیدن مطالب نیست.
۲) در آزمون‌ها و امتحان‌ها خواندن کامل صورت سؤال، موضوع بسیار مهمی است که ما به‌طور معمول به آن توجهی نمی‌کنیم.


در اینجا ذکر دو نکته لازم است:
۱) یادمان باشد که در هر امتحان، فرصت خواندن سؤال برای ما در نظر گرفته شده است. به‌طور معمول تصور ما بر این است که زمانی‌که ۱۰ سؤال داریم و ۲۰ دقیقه وقت، یعنی برای پاسخگوئی به هر سؤال، ۲ دقیقه وقت داریم در حالی‌که برای خواندن و پاسخ دادن به هر سؤال، ۲ دقیقه وقت داریم.
۲) در امتحان‌ها سعی کنید زیر کلمه‌های مهم مانند (نیست، ندارد و...) در صورت سؤال، خط بکشید.
۳) فعال بودن
با افزایش سرعت مطالعه دقت بیشتر می‌شود تا زمانی که به ناحیهٔ مطالعه فعال برسیم و پس از آن با افزایش سرعت، ”دقت“ کاش می‌یابد. علت بی‌دقتی در هنگام حل سؤال‌های ساده، مطالعهٔ درس‌های عمومی، کلاس‌هائی که معلم، آرام صحبت می‌کند، به‌طور کامل به فعال نبودن ما مربوط می‌شود.
برای افزایش دقت از طریق ”فعال بودن“، کافی است از تکنیک ”یادداشت‌برداری“ استفاده کنیم. یعنی در آزمون با یادداشت کردن محاسبه‌ها و در هنگام مطالعه، با یادداشت کردن کلمه‌ها و نکته‌های کلیدی.
۴) تنظیم وقت
همان‌طور که گفته شد، ”عجله“ یکی دیگر از عامل‌های بی‌دقتی است. برای حذف این مورد در امتحان‌ها با استفاده از ”تکنیک‌های مدیریت زمان“ وقت خود را تنظیم کنید و در هر درس فقط به اندازهٔ همان درس وقت بگذارید.
در هنگام مطالعه نیز در هدفگذاری هر واحد مطالعه دقت کنید تا بر مبنای سرعت واقعی خود پیش‌بینی نمائید. چرا که اگر بیشتر معین کنید، به طور قطع عجله خواهید کرد و اگر کمتر معین کنید، با فعال نبودن مطالعه، باز هم بی‌دقتی خواهید کرد.


▪ یک توصیه ٔ مهم
به داوطلب‌های کنکوری توصیه می‌کنیم. هر شب ۳۰ دقیقه را به زدن تست زمان‌دار اختصاص دهند. این کار تأثیر بسیار زیادی در کنترل زمان و در نتیجه کاهش بی‌دقتی خواهد داشت. این کار را به‌طور حتم، هر روز به مدت ۳۰ دقیقه (۱۰ سؤال عمومی و ۱۰ سؤال اختصاصی) انجام دهید.

برداشت از سایت : افتاب

بی‌دقتی یکی از رایج‌ترین مسائل دانش‌آموزها ست. بارها اتفاق افتاده است که ......................

 |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1387ساعت 7:55  توسط کارشناسی مشاوره   | 
شهــرآورد  کنکـور

 روزهائی را سپری می کنیم که برای دواطلبان کنکور سراسری و خانواده های آنان رنگ و بوی خاصی دارد . روزها و هفته های پایانی مانده تا کنکور بهترین دورانی است که می بایست از آن  برای پرداختن به اصل مهمی چون اصل مرور و جمع بندی آموخته ها بهره برد . که البته برای این منظور می توان از .................

که البته برای این منظور می توان از روش های

 متنوعی هم بهره گرفت که مجال پرداختن به آن در این مقاله نیست .

 اگر آمادگی علمی مناسب شرط لازم برای حضوری موفق در کنکور

باشد اما هرگز کافی نخواهد بود و در کنار آن اصل مهمی همانند آمادگی

 روحی و روانی نیز نقشی قابل تامل در موفقیت ما دارد.

« در کنکور وقت کم آوردم ، عجله کردم و به برخی سئوالات پاسخ غلط دادم، آشفتگی

ذهنی باعث شد تا بسیاری از دانسته هایم را فراموش کنم» بیان این گونه جملات

از سوی بسیاری ازداوطلبان کنکور این امر را مسلم می سازدکه برای پشت سر گذاشتم

 کنکوری موفق باید علاوه بر توانمندی علمی لازم به ساز و کار دیگری هم مجهز باشیم.

توصیه ما این است که در فرصت باقی مانده تا برگزاری کنکور به اندازه کافی در برنامه

 خود استراحت و تفریح قرار دهید . زیاد ذهن خود را درگیر کنکور نکنید . از خستگی های

 مفرط روحی و جسمانی پرهیز کنید و با خود ارزیابی های مستمر از خود از طریق

 آزمون های مشابه کنکور سعی کنید در خود شرایط و توانائی های لازم برای کنترل جلسه

 آزمون فراهم کنید .

 

تکنیک های مدیریت جلسه آزمون :

بی گمان از اساسی ترین ابزار های لازم برای موفقیت در جلسه کنکور مجهز بودن به

هنر مدیریت در جلسه آزمون است . از مدیریت وقت و زمان گرفته تا مدیریت و کنترل

استرس ها ، آشفتگی ها ی ذهنی و .... مدیریت شروع ، مدیریت ادامه و مدیریت پایان جلسه

برای بالا بردن توان مدیریت شما در جلسه آزمون راهکار های زیر را پیشنهاد می کنیم .

 

تست زمان دار

از موثر ترین روش ها برای افزایش قدرت تنطیم وقت و سرعت عمل در آزمون بهره گیری

 از تمرین تست زمان دار است . گرچه سرعت پاسخگوئی به سئوالات رابطه مستقیمی با

تسلط شما بر مطالب درسی دارد اما تمرینات مستمر در اجرای روش تست های زمان دار

می تواند نقش موثری در افزایش مهارت شما در تست زنی ایفا نماید .  برای این تمرین

 کافی است در روزهای مانده تا کنکور دست کم هر شب برای دو درس مختلف تمرین

 تست زنی با گرفتن زمان استاندارد برای آن مطابق با کنکور اقدام کنید .

 

تکنیک (+)و(-)

این نکته را فراموش نکیند که در آزمون های نظیر کنکور سراسری نتیجه کلی در آزمون

مهم است نه نتیجه تک درس . و یا پاسخگوئی به تمامی سئوالات مطرح شده .

این یک امر طبیعی است که ما در کنکور به سئوالاتی برخورد کنیم که نتوانیم جواب بدهیم

 یا لااقل پاسخ دادن به دسته ای از سئوالات با توجه به معلومات ما نیاز به زمان داشته

 باشد . از این موضوع هرگز احساس نگرانی نکیند. به جای آن سعی کنید با استفاده از

 روش (+) و(-) زمان جلسه را کنترل کنید تا بتوانید به تمامی سئولات و همه دروس

وقت کافی بدهید . این روش بر این اصل مبتنی است که ما در هنگام پاسخگوئی به

سئوالات کنکور ابتدا سئوالات ساده را جواب می دهیم . در کنار سئوالات که نیاز به

زمان دارند برای یافتن پاسخ درس علامت (+) و در کنار سئوالاتی که برای ما تازگی دارند

و یا با معلومات خود قادر نیستیم جواب مناسب را پیدا کنیم علامت(-) بگذارید.

( اینگونه سئوالات ، سئوالات تله هستند و وقت ما را تلف می کنند) در زمان مرور

سئوالات که در پایان وقت هر درس می توانید به سئوالات (+) بپردازید. استفاده ازاین

روش ازاتلاف زمان بر روی سئوالات مشکل که تبعاتی همچون آشفتگی ذهنی ، فراموشی

،کمبود وقت و افزایش بی دقتی بدنبال خواهد داشت جلوگیری می کند . همچنین با

کنترل زمان از این طریق می توانیم به همه دروس زمان لازم بدهیم ، و به ذهن خود این

 فرصت را بدهیم که در هنگام مرور سئوالات با آرامش بیشتری جواب سئوالات را به یادآورد.

 البته آنچه اهمیت دارد در چنین آزمون های پاسخگوئی متعادل به تمامی دروس است

 چون پاسخگوئی متعادل در افزایش نمره کل ، نمره تراز و رتبه شما نقش تاثیر گذاری دارد .

 

 

پرهیز از ایده ال گرائی

بسیار از داوطلبان کنکور زمانی که نتوانند به حتی یک سئوال در جلسه آزمون

پاسخ دهند دچار آشفتگی ذهنی  می شوند و روحیه خود را از دست می دهند .

 علت عمده این مشکل ایده آل گرائی نزد این دسته از داوطلبان است . ایده آل گرائی

یعنی میل به پاسخ گوئی صد درصد به تمامی سئوالات . با نگاه به آمارهایی از

کنکور های سنوات گذشته: ( کنکور 84-گروه ریاضی)

درصد

ریاضی

فیزیک

شیمی

زبان

100%

1 نفر

===

4 نفر

175 نفر

80% بالاتر

465 نفر

23 نفر

2449 نفر

6366 نفر

 

 

 

 

 

درصد

معارف

عربی

ادبیات

 

100%

41 نفر

153 نفر

3 نفر

 

80% بالاتر

3250 نفر

3420 نفر

1013 نفر

 

چنین برداشت می گردد که اصلا مهم نیست ، ما به تمامی سئولات پاسخ درست

داده ایم یا نه .. در کنکور مهم این است که ما تمام توانائی خود را بروز دهیم همین ..... 

راه حل ساده :

برای پرهیز از ایده آل گرائی فقط کافی است که به توانائی های خود در هر درسی آگاه باشیم و از

 خود انتظار در حد این توانائی داشته باشیم . مثلا با انجام آزمونهای مشابه کنکور و زمان گیری

 میانگین درصد های خود را در هر درسی مشخص کنیم . مثلا فردی در درس ادبیات در چند آزمون

متفاوت در شرایط مشابه کنکور میانگین 75% را کسب نموده است . این فرد در کنکور نیز باید بین

 65 تا 75% از خود انتظار پاسخگوئی داشته باشد. یعنی اینکه 4 تا 5 سئوال را نتواند درست جواب دهد.

 این روش چند حسن دارد : اول اینکه پرسش های غلط شما را در آزمون کم می کند چون دیگر تمایل

 به پاسخگوئی 100% ندارید . دوم اینکه در اجرای تکنیک (+) و (-) به شما کمک می کند .

پاسخگوئی از سئوالات ساده:

کنکور باآن همه اهمیتی که برخی از داوطلبان برای آن قائل می شوند استرس ها ئی

را بدنبال دارد . فراموشی و عدم یاد آوری مطالب خوانده شده از تبعات استرس های

نابجا وزیاده ازحد است . هرچند ترتیب سئوالات و چیدمان دروس در دفترچه های کنکور

 از نظم روانی خاصی تبعیت می کند اما برای همه داوطلبان همه دورس یکسان

 نیستند. برخی در بعضی دروس تسلط بیشتری دارند و برای برخی بعضی سئوالات

 با توجه به نوع آمادگی که دارند بسیار مشکل است . برای برقراری نظم ذهنی ایده آل

در جلسه کنکور توصیه ما این است که در بین دروس هر دفترچه :

ابتدا به سراغ دروسی بروید که تسلط بیشتری دارد . و در بین سئوالات برای پاسخگوئی

 از سئوالات ساده تر شروع کنید . دلیل این حرف این است که با این روش ذهن شما

 یک جهت گیری مثبت پیدا می کند . و حافظه شما در جهت مثبت پاسخگوئی قرار

می گیرد و یاد آوری مطالب برای ما ساده تر خواهد بود .ضمن اینکه این روش

 اعتماد به نفس ما را نیز بالاتر می برد .

 

تکنیک مرور سئوالات :

استفاده از زمان های انتهائی جلسه آزمون از جمله مهمترین مهارت های مدیریت

در جلسه آزمون است بسیاری از داوطلبان نمی دانند چگونه از این زمان و فرصت

باقی مانده نهایت بهره را ببرند . توصیه می کنیم در زمان انتهائی جلسه برای مرور

سئوالات باقی مانده و پاسخ داده نشده ابتدا به سراغ دروسی بروید که در وقت

مرتبط به آن درس نتوانسته بودید به تمامی سئوالات آن بپردازید

( به عبارت ساده تر ابتدا سراغ سئوالاتی بروید که تاکنون نخوانده اید.) اگر همه دروس

 را یکبار خوانده اید در زمان مرور سراغ درسی بروید که در آن تسلط بیشتری دارید و

 حدس می زنید که می توانید درصد پاسخوئی خود را بالاتر ببرید . اگر همه دروس

برایتان در یک حد هستند مرور را از دروس آسان به مشکل انجام دهید . توجه کنید که

 در زمان مرور فقط به سئوالات با علامت (+) می پردازیم . و هرگز پاسخ سوالی را

که جواب داده ایم تغییر نمیدهیم مگر آنکه مطمئن باشیم پاسخ درست گزینه دیگری

است  چراکه معمولا حدس اول صحیح است .

 

تکنیک وقفه در آزمون :

بی شک حضور در جلسه ای چند ساعته با فشار های روانی و جسمانی خاص آن

خستگی را بدنبال خواهد داشت . برای رفع این خستگی و بازیابی توانائی های

خود در جلسه آزمون اقدامات ذیل میتواند به شما کمک کند .

الف) انجام کشش عضلانی در زمان های مناسب تا گردش خود در بدن شما به

 سهولت انجام پذیرد و خون کافی به مغز شما برسد . ب) هنگام نشستن روی

 صندلی اصول صحیح نشستن را رعایت کنید تا زود خسته نشوید . ج) مواد قندی

 مثل شکلات با خود همراه داشته باشید و مصرف کنید د) تنفس عمیق را در

فواصل زمانی مناسب فراموش نکنید تا اکسیژن بیشتری به مغز برسد .

ه) بطری کوچک آب همراه خود داشته باشید.

                                                               موفق و منصور باشید ............

 

 |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1387ساعت 7:51  توسط کارشناسی مشاوره   | 
سلام دوستان عزیز  .................

                   در ماه آ خر چگونه باید درس بخوانیم تا نتیجه بهتری بگیرید ؟

بهترین کار ، انجام یک مرور جامع و سریع است . همان منابعی را دوره کنید ، که قبلا آن منابع را مطالعه کرده اید .زیرا آن کلمات در حافظه بینایی باقی مانده اند و مفاهیم درسی در قالب این کلمات و شکل ها ، در ذهن شما نقش بسته اند .

 

2- سعی کنید هر منبعی را که قبلا مطالعه کرده اید ، در یک بازنگری مرور کنید نه خیلی در جزئیات دقیق شوید و کلمه به کلمه را بخوانید که وقت گیر شده و نه خیلی شتابزده و تند تند ورق بزنید  .

 

3- در دروسی مثل ریاضیات یا فیزیک مسائل مهم کتاب یا منبعی را که قبلا مطالعه کرده اید حل کنید  . این کار به شما اعتماد به نفس می دهد که هنوز تسلط خود رابر این مطالب حفظ کرده اید

 

4- از کتاب تست های جامع در این ماه بسیار استفاده کنید .

 

5- تا آنجا که امکان دارد غذا را با کیفیت و کمیت بیشتر میل کنید . از غذاهای پروتئینی مثل گوشت و لبنیات بیشتر استفاده کنید . حبوبات گرچه پروتئین دارند ولی ، به علت ایجاد نفخ  و ناراحتی گوارشی در مقادیر زیاد توصیه نمی شود .از منابع طبیعی ویتامین ها ، مثل میوه ها و سبزی ها و در صورت تمایل به صورت کمکی از قرص های ویتامین مثل ویتامین ب ، آ ، ث و مولتی ویتامین  می توانید استفاده کنید .

 

6- در ابتدای صبح  ودر صورت تمایل عصرها ،  20-  10 دقیقه ورزش سبک یا پیاده روی داشته باشید که برای توانمندی ذهنی و فراگیری شما بسیار موثر است .

 |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1387ساعت 7:49  توسط کارشناسی مشاوره   | 

بهداشت رواني

مقدمه

       در جهان امروز بهداشت رواني از اهميت بسياري برخوردار است . زيرا در عصري زندگي مي كنيم كه به موازات پيشرفت هاي تكنولوژيكي ، صنعتي ، اقتصادي و اجتماعي ، نا بساماني هاي رواني و نفساني روز به روز در حال گسترش است و بسياري از افراد از ناراحتي ها و نابساماني هاي رواني به شدت رنج مي برند و نه تنها، خود در عذاب هستند، بلكه خانواده و جامعه را نيز دچار مشكل مي كنند .

       بهداشت رواني ، علمي است در جهت بهزيستي ، رفاه اجتماعي و سلامت زندگي كه با تمامي دوره هاي  زندگي ، از قبل از تولد تا مرگ و با تمامي زواياي زندگي از محيط خانواده تا مدرسه ، دانشگاه ، محيط كار و جامعه ارتباط دارد .

     انسان در كنار نيازهاي فيزيولوژيكي داراي نيازهاي عاطفي ، اخلاقي ، مذهبي ، آموزشي و هدايتي است كه زندگي سالم در پرتو بر آورده شدن اين نيازها و ايجاد تعادل ميان آنها به وجود مي آيد . تا به امروز تحقيقات بسيار زيادي در سطح جهان ، مواردي هم در ايران ، انجام گرفته  كه همگي حكايت از تاثير مستقيم مذهب بر سلامت  روان و آرامش روح انسان ها دارد . حتي بسياري از اين تحقيقات نشان مي دهد كه اين جهت گيري اعتقاد به خدا و مبداء آفرينش بر سلامت جسماني افراد نيز تاثير گذار است . هيچ گروهي را نمي توان يافت كه داراي نوعي مذهب و دين نباشند و تمامي آنها حتي افرادي كه انواع بتها را مي- پرستند از نظر خودشان داراي ديدگاهي اعتقادي هستند در اين مقاله سعي شده است تا به طور مختصر تاثير مذهب بر سلامت روان مورد بررسي قرار گيرد.

پيشينه تحقيق

       پژوهشهاي متعددي در مورد اثر مذهب بر سلامت روان و حتي  جسم انجام شده  و نتايج اكثر مطالعات نشان دهنده اثر مثبت مذهب بر سازگاري رواني و اثر منفي بي-  مذهبي بر علائم بيماريهاي رواني – تني بوده است . آكلين  و همكاران در مطالعه خود درباره اثر مذهب و مقابله با سرطان به اين نتيجه رسيده اند كه بين مذهب دروني و معناي زندگي رابطه مثبت وجود دارد و همچنين بين ياس و نااميدي، خصومت و انزواي اجتماعي و مذهب رابطه اي  منفي وجود دارد .

      چندين تحقيق اجتماعي نشان داده است كه اعضاي جماعت هاي مذهبي در مقايسه با افراد غير عضو در كل، از زندگي شان راضي تر هستند . يك تحقيق از 16 هزار نفر نشان مي دهد كه از 14 كشور اروپايي ، 85 درصد از كساني كه هفته اي يكبار يا بيشتر به كليسا مي رفتند. در مقايسه با 77 درصد از كساني كه اصلا به كليسا نمي رفتند از زندگي خود خيلي راضي تر بودند ( اينگلهارت ، 1990 ). اعتقادات مذهبي و دعا ،مي توانند خوش بيني و احساس كنترل را افزايش دهند ، اينها راه هاي رسيدن به شادماني است .

     برگن و همكاران در پژوهش خود تحت عنوان ( سبك زندگي مذهبي و سلامت روان) به اين نتيجه رسيدند كه دانشجويان مذهبي كه داراي رشد مذهبي پيوسته بوده اند به نظر سالمتر از كساني آمدند كه داراي رشد مذهبي غير پيوسته بوده اند . در پژوهش جالب ديگري تحت عنوان ( دينداري و سلامت روان ) توسط همين گروه، همبستگي بين هدايت مذهبي و اضطراب ، صفات شخصيتي ، كنترل نفس ، افكار غير منطقي و افسردگي، مورد ارزيابي قرار گرفت، نتايج كلي  حكايت از آن داشت كه بين مذهبي بودن و اضطراب  رابطه منفي وجود دارد و همچنين بين دينداري و كنترل نفس و نيز بين دينداري و عملكرد بهتر شخصيتي رابطه مثبت وجود دارد .

      كونيكا و هارولد در مطالعات خود به اين نتيجه رسيدند كه مذهب يك اثر محافظتي در برابر اثرهاي  مضر  استرسها ي محيطي در مردان بستري شده  داشته و طيف وسيعي از آثار مثبت در ثبات شخصيتي و رواني و احساس رضايت در افراد بالغ به وجود مي آورد . اين دو محقق همچنين بر اين عقيده اند كه دينداري و مذهبي بودن به بهبود سلامت كمك مي كند و آن را به عنوان يك سد محافظتي در مقابل اضطراب و افسردگي به خصوص در سالهاي واپسين عمر معرفي كرده اند . كن وي در ضمن تحقيقي كه در زمينه اثر مذهب و سلامت روان در اشخاص مسن انجام داد در- يافت  كه شرايط طبيعي  استرس زا در بين اشخاص مسن  شايع تر است ولي اعتقادات و اعمال مذهبي مانند دعا و نيايش ، فكر كردن در مورد خداوند و     عقايد دروني فرد به  عنوان ساز و كارهايي مهم براي كم كردن استرس و   افزايش توانايي سازش با آنها در بين بيماران مسن است .

     در تحقيق انجام شده توسط كونيكا كوال و همكاران در رابطه با ترس از مرگ ونقش مذهب در  افراد  مسن مشخص شد، اشخاص مسني كه از عقايد مذهبي جهت سازش با انواع استرس استفاده مي كنند نسبت به ديگران ترس كمتري از مرگ دارند.در يك تحقيق كه به بررسي ارتباط بين اعتقادات مذهبي با افسردگي و به راه انداختن بيماران پس از جراحي بر روي 30 بيمار با شكستگي لگن در يك بيمارستان آموزشي در آمريكا پرداخته، مشخص شده است كه اين اعتقادات ار تباطي مثبت و قابل توجه به بهبود بيماران و راه افتادن آنها و ارتباطي معكوس با افسردگي اين بيماران دارد.

     خوشبختانه در سالهاي اخير در ايران نيز كم و بيش در كنگره هاي مختلف روانشناسي و روانپزشكي و پايان نامه هاي دانشگاهي به آثار مثبت مذهب و نگرشهاي مذهبي بر بهداشت   رواني پرداخته شده است . به عنوان مثال در سال 1372 ،آهنگر تحقيقي با عنوان ( دعا و نيايش و تاثير آن در بهداشت رواني ) انجام داده است . جامعه آماري در اين تحقيق شامل دختران 18-15 ساله در منطقه 12 تهران بودند كه از بين آنان100 نفر به طور تصادفي انتخاب شدند و به سؤالات پرسشنامه طراحي شده  پاسخ دادند كه پس از تجزيه و تحليل  داده هاي تحقيق ، مشخص گرديد كه بين دعا و نيايش و مذهبي بودن و كاهش اضطراب و   افزايش اعتماد به نفس و جهت دا ر شدن زندگي افراد رابطه وجود دارد .

     در سال 1375 نيز تحقيقي توسط طهماسبي پور و كمانگري انجام گرفت . با اين هدف كه بررسي شود، آيا بين ميزان نگرش مذهبي افراد  و ميزان افسردگي ، اضطراب و سلامت رابطه اي وجود دارد يا خير ؟ و اينكه افرادي كه از نگرش بالاي مذهبي برخوردارنر ، از نظر سه مقوله اخير نسبت به افرادي كه گرايشات مذهبي پايين تري دارند ، در چه سطحي قرار دارند. بررسي نتايج نشان داد كه در افراد داراي گرايشهاي مذهبي ، افسردگي و اضطراب كمتري وجود دارد .

بهداشت رواني

     در مورد سلامت روان و بهداشت رواني تعاريف مختلفي وجود دارد . از ديدگاه انسان گرايان ، فردي داراي سلامت روان است كه از رشد كامل استعداد هاي بالقوه به عنوان يك انسان منحصر بفرد برخوردار باشدبه عبارتي سلامت رواني يعني خود پذيري، ديگر پذيري ، مشاركت جستن در فعاليت هاي گروهي و اجتماعي ، فعاليت و انجام دادن كارهاي مفيد و با معنا   و رضايت بخش ، شادابي ، اميد ، آرامش ، خلاقيت و مشاوره . . . . گاهي سلامت رواني معادل بهداشت رواني در نظر گرفته  مي شود . اگر چه اين دو مفهوم رابطه بسيار نزديكي با هم دارند ، ولي بايد توجه داشت كه يكي نيستند حوزه كاري بهداشت رواني مبتني بر پيشگيري  است در حالي كه سلامت روان در نتيجه فعاليت هاي انسان در زمينه بهداشت رواني و درمان بيماران به دست مي- آيد .

      بهداشت رواني يك حوزه تخصصي در محدوده  روانپزشكي است      و هدف آن ايجاد سلامت رواني از طريق پيشگيري از ابتلاء به بيماريهاي رواني، كنترل عوامل مؤثر در برابر بيماريهاي رواني و ايجاد محيط سالم براي برقراري روابط صحيح انساني است . پس بهداشت رواني علمي است براي بهزيستي ، رفاه اجتماعي و سازش منطقي با پيش آمد هاي زندگي .

     امروزه شخص برخوردار از سلامت رواني را با مشخصه هاي زير تعريف مي كنند،  برخورداري از خود پنداري مثبت ، رشد و تكامل مداوم ، داراي وحدت شخصيت ، داشتن ادراك واقعي از دنيا و تسلط بر محيط . دكتر شاملو در كتاب خود تحت عنوان “  بهداشت رواني “  اصول اساسي بهداشت را به شرح ذيل بيان مي دارد : احترام به شخصيت خود وديگران ، شناخت محدوديتهاي خود و ديگران ، دانستن اين حقيقت كه رفتار انسان  معلول عواملي است ، آشنايي با اينكه رفتار هر فرد تابع تماميت وجود اوست و شناسايي نيازها و محركهايي كه سبب ايجاد رفتار و اعمال انسان مي شود.

اصول بهداشت رواني

1- خويشتن پذيري :” خودمان راهمان گونه كه هستيم بپذيريم و دوست بداريم” تا پذيرش ديگران براي ما آسان شود .

2- پذيرش بدون قيد و شرط ديگران ، اجتناب از داوري در باره اين كه كيست؟ و جهان را چگونه مي بيند؟، زيرا تا چيزي را نپذيريم نمي توانيم آن را تغيير دهيم ، عدم سركوبي احساسات ديگران . 

3-  هنر برقراري ارتباط

4-  عشق و اميد در سر داشتن

5-  نگرش مثبت

6-  مهارت زندگي كردن و سازش

7-  گوش دادن به حرف ديگران

8-  همدلي

9-  كاري كنيم كه  ديگران احساس اهميت كنند نه احساس حقارت

10-         تخليه احساسات منفي

11-         تاييد و تحسين

12-         درك و ديدن خوبيها

13-         با هدف زندگي كردن

14-         ضرورت تغيير و تنوع 

و …

رابطه بهداشت رواني و مذهب

«ويليام جيمز » معتقد است كه مذهب عبارت است از تاثيرات و احساسات و رويدادهايي كه براي هر انساني در عالم تنهايي و دور از همه وابستگي ها روي        مي دهد، به طوري كه انسان ، از اين مجموعه در مي    يابد كه بين او و آن چيزي كه آن را امر خدايي مي نامد رابطه اي برقرار است و از آنجايي كه اين ارتباط يا از راه قلب ، يا از روي عقل و يا به وسيله اعمال مذهبي برقرا مي گردد ، مذهب در عاليترين پرواز خود بسي شور انگيز مي باشد ، مذهب هم مانند عشق ، اميد ، آرزو،  و مانند ساير عواطف و تحريكات دروني به زندگي چنان درخشندگي سحر انگيزي      مي دهد كه به هيچ وجه نمي توان آن را بيان و وصف كرد مگر به خود آن.

       بنابراين احساسات مذهبي در نزد هر كس كه يافت شود يك نيروي افزون در زندگي او وارد مي كند هنگامي كه در نبرد زندگي ، همه اميدها بر باد مي رود ، وقتي دنيا به آدمي پشت مي كند ، احساسات مذهبي دست بكار شده در اندرون ما چنان شوري و هيجاني بر پا مي سازد كه ما را جوان كرده و زندگي دروني ما را كه تيره و تار بوده است  دگرگون مي سازد .

      «يونگ» معتقد است كه مذهب بسياري از نيازهاي انسان را بر آورده مي سازد و خلاءهاي وجودي اورا پر مي كند . مذهب پاسخ بسياري از پرسشها را مي دهد و بسياري از مسائل را روشن مي سازد و توجيه مي كند .    همچنين اطمينان ، اميد و قدرت را در شخص قوت مي بخشد و خصوصيات اخلاقي و معنوي را در فرد     و اجتماعات  استحكام    مي دهد   و براي  انسان پايگاه   بسيار محكمي در مقابل مشكلات ، مصائب  و محروميتها ي زندگي ايجاد  مي كند .

«آلپورت» در ارتباط با سيستم هاي ارزشي ومذهبي معتقد است كه كار كرد و وظيفه يك سيستم  ارزشي ، وحدت دادن به حيات انسان است . بر طبق نظرات آلپورت بالاترين سيستم ارزشي كه به انسان وحدت مي دهد ، سيستم  ارزشي مذهبي است . اين سيستم ارزشي روي تمام وجوه زندگي  انگشت گذاشته با همه برخورد دارد و همه را شامل مي شود . سيستم ارزشي  و مذهبي بهترين زمينه را براي يك شخصيت سالم آماده مي كند . «بنيامين راش»  پدر روان پزشكي آمريكا مي گويد : دين آنقدر براي پرورش و سلامت روح آدمي اهميت دارد كه كه هوا براي تنفس .

    يكي از دانشمندان آزاد فكر فرانسوي مي گويد : مذهب عبارت است از رابطه يا معامله يك روح مضطر ، در كمال شعور و اراده با قدرتي مرموز كه احساس مي كند به آن  بستگي داشته و سرنوشتش به دست اوست . اين ارتباط باخدا فقط از راه دعا و نماز به درگاه او انجام مي گيرد .

نماز و بهداشت رواني

     از بهترين و عاليترين اعمال ديني امر نماز است كه در ايجاد حالتي از آرام سازي كامل ،آرامش روان و آسودگي عقل در انسان نقش اساسي دارد .و اسلام به آن توجه بسياري كرده  است. اگر چه عبادت در تمام اديان آسماني وجود دارد اما بهترين نوع عبادت همين نماز است، كه در اسلام به شكل و كيفيت  خاصي آمده است

برخي از فوايد و آثار نماز

     نماز معنا دهنده و جهت دهنده به زندگي آدمي است . نماز در مان كننده افسردگي ها، اضطراب ها و نگراني ها ، نا هنجاريها ي رفتاري و اخلاقي است . نماز جبران كننده ضعف ها و ناتواناييها و بي ارادگي هاي آدمي است . نماز در مان خود پرستي ، خود بزرگ بيني، خودستايي ، حسادت ، تملق و ديگر امراض روحي  و رواني است . نماز سدي در برابر گناهان و بزهكاريهاي بشري است .

دكت« توماس هاسيلوپ» مي گويد : مهم ترين عامل خوب آرامبخشي كه من در طول سالهاي متمادي تجربه و مهارتم در مسائل رواني بدان پي برده ام همين نماز است . پيامبر اكرم (ص) نيز هنگام فرارسيدن اوقات نمازمي فرمودند : “  اي بلال ما را با اذان به آرامش برسان . “  

     نماز با حضور و با توجه ، نمازي كه از ياد و ذكر سرشار است ، نمازي كه آدمي درآن با خداي خود سخن مي گويد و به او دل مي سپارد ، نمازي كه  بالاترين معارف اسلام را پيوسته به انسان مي آموزد چنين نمازي انسان را از پوچي و بي هدفي و ضعف مي رهاند و افق زندگي رادر چشمش روشن مي سازد و  به او همت و اراده و هدف مي بخشد ودل او را از نيل به كج روي و گناه و  پستي نجات مي دهد . فردي كه نماز مي خواند از نتايج رواني و اجتماعي و شخصيتي آن بهره مي برد . فرد احساس مي كند ، با خواندن نماز مي تواند خود سازي كند . در واقع نماز تلاش و فعاليتي براي ضبط نفس است .

 . دعا و نيايش و بهداشت رواني

      شخص مؤمن پس از نماز به دعا و نيايش به درگاه باري تعالي مي پردازد كه اين خود به تداوم و آرامش رواني براي مدتي پس از نماز كمك مي كند .آشكار كردن مشكلات و مسائل در درگاه خدا و طلب ياري از او ، در كاهش اضطراب و ناراحتي فرد بسيار مؤثر است ، چرا كه روانشناسان معتقدند ياد آوري  و بازگويي مشكلات به وسيله ي شخص موجب كاهش شدت اضطراب و تخفيف ناراحتي ها و مشكلات مي- شود.

     در بررسي كلي چنين به نظر مي رسد كه دعا و نيايش را مي توان به صورت يك ديدگاه انتخابي در كارهاي باليني به كار برد كه مسير خوبي را براي تخليه هيجانات باز مي كند و از آنجا كه باعث رشد رواني مي گردد تحمل شخص را نسبت به استرسها افزايش مي دهد .

     اثر نيايش هميشه مثبت است و با نيايش تعادل روحي برقرار مي شود ، احساس تنهايي ،  انزوا، ناتواني و بي فايدگي تلاشها از بين مي رود و يا چهره خشن ظاهر ي افراد را تغيير مي دهد. نيايش نه تنها روي حالات عاطفي بلكه بر كيفيات بدني نيز اثر مي كند و  گاهي در مدتي كوتاه بيمار جسمي را بهبود مي بخشد .

    بررسيهاي انجام شده در فرهنگها ومذاهب ديگر غالبا تاثيرات مثبت دعا و عبادت بر ويژگيهايي چون ميل به زندگي ، احساس خوب بودن و شادي ، كاهش اضطراب و تنش عضلاني ، اثر بخشي روان درماني و تقويت فر آيند درماني تاييد نموده اند

 

توكل و بهداشت رواني

    مسلم است توكل به خدا وند كه در دين اسلام و ساير اديان پر اهميت شمرده شده،  يكي از اصول بسيا اساسي در دستيابي به آرامش رواني است.

    كسي كه به درجاتي از توكل مي رسد هرگز ياس و نوميدي به خود را ه نمي دهد . اودر برابر مشكلات و حوادث سخت، احساس ضعف و زبوني نمي كند و مقاوم است . همين ايمان و توكل چنان قدرت رواني به انسان مي دهد كه مي تواند بر سخت- ترين مشكلات پيروز شود .

     بنابراين راه چاره در امنيت خاطر را در اطمينان قلبي و توكل به خدا جستجو مي كنيم. اين امر به درجه ايمان افراد بستگي دارد و خداوند متعال با تاكيد تمام در سوره رعد،  آيه 28 مي فرمايند :”  دل آرام گيردبا ياد خداي .”

حج و بهداشت رواني

    حج، با شكوه ترين عبادت دسته جمعي است كه وحدت و همبستگي مسلمانان را تقويت نموده و عوامل نفاق و جدايي و امتيازات موهوم طبقاتي و نژادي را از بين مي برد  در آيات شريفه ي مربوط به حج ، خداوند متعادل ، چند ين مرتبه بندگان را به ياد حق دعوت فرموده و علت بر اينكه اين قدر در حج به ياد حق توجه شده و خداي سبحان با اين عظمت ، به ياد و ذكر خود فراخوانده ، اين است كه ميهمان دار در حج،  خداي سبحان مي باشد . لذا ميهمان ها را به ذكر و ياد خود دعوت مي كند . آري اگر ميهمان به ياد صاحبخانه بود ، صاحبخانه هم به ياد ميهمان خواهد بود . پس ياد كن مرا تا ياد كنم شمارا ( بقره 152) . وقتي خداوند، به ياد بنده باشد در اين صورت بنده ، از دروغ ، غيبت‌، اسراف ، تبذير ، خشم . غضب ، سوءظن و … اجتناب مي كند و به هنگام تحصيل يا تدريس و كسب معاش ، از ارتكاب گناهان خودداري مي كند . چنين كسي داراي صبر و تحمل بوده و پرخاشگر نيست و حق كسي را ضايع نمي سازد. به فرموده حضرت علي (ع) ، ياد خداوند ، در مان بيماريهاي روح و رنجوري هاي نفس است . اي كسي كه نامش دواست و ذكرش شفاست

عتقادات مذهبي و كج روي هاي اجتماعي

     به تحقيق ثابت شده است كه اعتقادات مذهبي  قوي و باورهاي ديني و اخلاقي محكم مي تواند در بسياري از مواقع فرد را از انحراف و كجروي در امان نگهدارد . به همين ترتيب ، ضعف بنيانهاي اخلاقي و باور داشتهاي ديني زمينه را براي انحرافات اجتماعي و لغزش هاي فردي فراهم مي كند . تجارب فردي و پژوهشهاي اجتماعي بر اين امر صحه گذاشته اند كه زمينه هاي انحراف جوانان و رانده شدن آنان به سوي فساد ، تهاجم فرهنگي ، هنر و موسيقي مبتذل و اعتياد ، در افرادي كه مباني اعتقاد ديني و اخلاقي ضعيفي دارند بيشتر از افراد مؤمن ، معتقد و متخلق به اخلاق حسنه مي باشد (صبور ،1363) .

    حضور قوي مذهب مي تواند نقش مهمي در زندگي افراد و شكل گيري ارزش ها و عقايد اخلاقي آنها ايفا كند . نوجواناني كه حداقل چهار بار در ماه در مراسم مذهبي شركت مي كنند خيلي كمتر از كساني كه فقط يكبار در ماه يا حتي كمتر در آيين هاي مذهبي شركت مي جويند احتمال دارد كه به سوي مشروبات الكلي و مصرف ماري- جوانا كشيده شوند . نوجواناني كه يك بار يا بيشتردر ماه مست مي شوند و يا ماري جوانا مصرف مي كنند خيلي بيشتر از كساني كه به سوي الكل و سيگار نمي روند احتمال دارد كه بگويند مذهب در زندگي شخصي آنها هيچ اهميتي ندارد .

      نوجواناني كه اعتقاد دارند مذهب در زند گي شخصي آنها اهميت دارد نسبت به عده اي كه اين اعتقاد را ندارند در هنگام اتخاذ تصميمات مهم به والدين خود بيش از دوستانشان تكيه مي كنند .

     بنابر اين براي دور نگه داشتن نوجوانان از استرسها كه زمينه بروز اختلالات رفتاري هستند ايمان و توكل ، اعتقاد به خدا و اعتماد به نفس را در آنها تقويت كنيم .

گفتار حضرت علي (ع)  در نهج البلاغه و بهداشت رواني

آثار بعثت پيامبر اسلام

     همانا خداوند هنگامي محمد را مبعوث فرمود كه هيچ كس از عرب ، كتاب آسماني نداشت و ادعاي پيامبري نمي كرد . پيامبر (ص) مردم جاهلي را تا به جايگاه كرامت انساني پيش برد و به رستگاري رساند ، كه سر نيزه هايشان كندي نپذيرفت و پيروز شدند و جامعه آنان استحكام گرفت

سرگرداني مردم و ضرورت تقوا

آن كسي كه بهشت و دوزخ را پيش روي خود دارد ، در تللاش است .

    برخي از مردم به سرعت به  سوي حق پيش مي روند ، كه اهل نجاتند ، و بعضي به كندي مي روند و اميدوارند و ديگري كوتاهي مي كند و در آتش جهنم گرفتار است چپ و راست گمراهي و راه ميانه ، جاده مستقيم الهي است كه قرآن و آثار نبوت آن را سفارش مي كند و گذرگاه سنت پيامبر (ص) است و سرانجام ، بازگشت همه بدان سو مي باشد ادعا كننده باطل نابود شد و دروغگو زيان كرد ،  هر كس با حق در افتاد هلاك گرديد . ناداني انسان همين بس كه قدر خويش نشناسد .آن چه بر اساس تقوا پايه گذاري شود ، نابود نگردد . كشتزاري كه با تقوا آبياري شود ، تشنگي ندارد . مردم !   به خانه هاي خود روي آوريد ، مسائل ميان خود را اصلاح كنيد ، توبه و بازگشت پس از زشتي ها ميسر است . جز پروردگار خود ، ديگري را ستايش نكنيد و جز خويشتن ديگري را سر زنش ننماييد .

ضرورت توكل به خدا

     به يقين بدانيد ! خداوند براي بنده ي خود هر چند با سياست و سخت كوش و در طرح و نقشه نيرومند باشد ، بيش از آنچه كه در علم الهي وعده فرمود قرار نخواهد داد و ميان بنده ، هر چند ناتوان و كم سياست باشد و آنچه در قرآن براي او رقم زده حايلي نخواهد گذاشت ، هر كسي اين حقيقت رابشناسد و به كارگيرد از همه مردم آسوده- تر است و سود بيشتري خواهد برد و آن كه آن را واگذارد و در آن شك كند از همه   مردم گرفتار تر و زيانكار تر است چه بسا نعمت داده شده اي كه گرفتار عذاب شود و بسا گرفتاري كه در گرفتاري ساخته شده و آزمايش گردد پس اي كسي كه از اين گفتار بهره مند مي شوي ، بر شكر گزاري بيفزاي و از شتاب بي جا دست بردار و به روزي  رسيده قناعت كن .                  

حكمت 273

نتيجه گيري

     افزايش غير معقول جمعيت جهان از يك سو و متعاقب آن كمبود مواد غذايي، بهداشتي ، آموزشي ـ پرورشي ، مسكن و شغل در زندگي مضطرب كننده ماشيني براي كل جمعيت جهان به نحوي موجبات از تسلط تكنولوژي بر حيات انسانها و در كشور هاي فقير عدم دست رسي افراد به نيازهاي اوليه هر يك به نوبه خود آرامش را از  پيرو جوان سلب كرده است . به دنبال آن اختلالات رفتاري در جوامع انساني روز به روز گسترش  يافته  و مكان ابتلا ء به بيماريهاي رواني را در افراد بسياري موجب شده است .

      بنابراين باورهاي مذهبي به عنوان سپر در برابر استرسهاي زندگي عمل مي گند و بطوركلي داشتن ديدگاههاي مذهبي بر ارزيابي افراد از رويداد هاي زندگي اثر مي گذارد.

       بنيادي ترين مفهومي كه در باره ي بهداشت و سلامت رواني در اسلام مطرح بوده و آن را تنها عامل رشد و اعتدلاي روحي و رواني قلمداد مي كند عبارت است از: اتخاذ رفتار و فعاليتي معتدل و متعادل در راستاي تخليه و پيرايش ، تخليه و آرايش درون ، تخليه و پيراستن خوي از اوصاف نكوهيده و ناستوده و تخليه و آراستن خود با اوصاف و حالات پسنديده و ستوده . آيات زيادي از قرآن كريم توجه ما را به خود جلب مي كند كه در طي آن آدمي به پيروي از او تنها راه ميل به بهداشت رواني است . فرد مذهبي دز بحرانها به عبادت و نيايش مي پردازد و براي تقويت و قدرت گزفتن از خداوند به اعملا مختلف مذهبي مبادرت مي ورزد .

     به طور كلي مي توان گفت مذهب موجب ايجاد معنا ، اميد واري ، احساس كنترل، سبك زندگي سالم تر و پذيرفته شدن از سوي ديگران و ايجاد حمايت اجتماعي مي گردد.

منابع

1.    آذرمنش ، زهره ، نمازو چراهاي آن ، فصلنامه بهورز ، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي ـ درماني  خراسان ، سال 14 ، شماره اول ، بهار 82 .

2.     اسدي ، سيد حسن ، پيشگيري از اعتياد ، انتشارات سازمان انجمن اولياء و مربيان ، پاييز 79 .

3.     باقري ،خسرو ، جايگاه تربيت ديني در آموزش و پرورش، مجموعه مقالات علمي ، سال 79 .

4.    تقوي ، نعمت اله ، بررسي عوامل اعتياد جوانان از ديدگاه جامعه شناسي ، سمينار بررسي علل اعتياد .

5.    خامنه اي ، سيد علي ، نماز و رهنمون هاي ولايت ، انتشارات احرار تبريز ، شهريور 74.

6.    خدا رحيمي ، سيامك ، بيت مشعل ، بلقيس ، بهداشت رواني ، انتشارات جهاد دانشگاهي فارس ، سال 1380،( اينترنت)

7.     خدا رحيمي ، سيامك ، جعفري ، سيد غلام علي ، روان درماني و مذهب ، فصل نامه پژوهشي ـ تحليلي دانشگاه آزاد اسلامي ، شماره 12-13 ، سال 4 ، پاييز 79 . (اينترنت)

8.    راهكار هاي شروع پيشگيري از خانواده ، ويژه نامه آئينه باران ، شماره 2 ، پاييز 82 .

9.    شاملو ، سعيد ، بهداشت رواني، انتشارات رشد ، زمستان 78.

10.  صادقي جانبهان ، محمود ، منشاء دين از ديدگاه روانشناسان ، ماهنامه روانشناسي دين ، سال اول ، شماره 3 ، سال 79 .

11.  عظمت و اهميت حج و احرام دل ، سلسله درسهاي تفسير قرآن و اخلاق ، مكتب القرآن مسجد ايريلو تبريز .

12.  فرهاد پور ، مراد ، اضطراب رواني ، نيروي حيات و شجاعت ، ماهنامه روانشناسي دين ، سال اول ، شماره 3 ، سال 79 .

13.  قرآن كريم

14.  لشكري ، محمد ، بهداشت رواني در اسلام ، نشريه مجله دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي ـ درماني ، قزوين .

15.  موسوي ، سيد غفور و همكاران ،‌رابطه بپاداري نماز با اختلال افسردگي اساسي،  روانشناسي دين ، سال اول ، شماره 3 ، تير 79 .

16.  نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتي، انتشارات مشرقين، پاييز 79.

17.  نجم عراقي ، لعيا ، اثرات مذهبي بودن در سطح فردي ، روانشناسي دين ، سال اول ، شماره 3 ، تير 79 .

18.   يگاني ، مريم ، تاثير اعتقادات مذهبي بر بهداشت رواني ، نشريه اطلاعات  علمي ، سال 15 ، شماره 5 ، اسفند 79 .( اينترنت )

 |+| نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم خرداد 1387ساعت 14:38  توسط کارشناسی مشاوره   | 
پیام مشاور شماره 63
 |+| نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم خرداد 1387ساعت 13:55  توسط کارشناسی مشاوره   | 

کنکوریها بخوانند

به نام خداي مهربان

دوست خوبم  سلام؛ پيروز و سربلند باشيد

          روزها يكي يكي سپري وكم كم به روز كنكور نزديك مي شويد و خودرادر ايام باقي مانده براي موفقيت هر چه بيشتروكسب نتيجه آماده مي نماييد. سعي كنيد در اين فرصت باقي مانده درست عمل كنيد تا بهترين نتيجه را كسب نماييد. بنابراين براي ماه وروزهاي پاياني نكات زير را در نظر داشته باشيد.

-   بعد ازامتحانات پاياني پيش2 به جمع بندي مطالب يعني مرور دروس و تست زني بپردازيد . هنگام تست زدن محدوديت زماني را نيز در نظر داشته باشيد وبه زمان پاسخ گويي به سوالات هردرس توجه نماييد.زمان استاندارد براي پاسخ گويي به هرتست عبارتنداز:

 

دروس عمومي

 

نام درس

زمان استاندارد هر تست

ادبيات

43 ثانيه

عربي

48 ثانيه

زبان خارجه

48 ثانيه

معارف

40 ثانيه

 

دروس اختصاصي رياضي و تجربي

 

رياضي

يك دقيقه و 25 ثانيه

فيزيك

يك دقيقه و 14 ثانيه

شيمي

يك دقيقه

زيست

45 ثانيه

 

-  كنكورهاي سال هاي گذشته ( از سال 80 تا 86 ) را هفته اي 2يا3 مرتبه در منزل اجراوسعي كنيدهمانند جلسه كنكورعمل نماييد يعني از ساعت 8 صبح با فرم مدرسه روي صندلي بنشينيدو ازساعت براي اعلام زمان استفاده كنيد ويا از يكي از اعضاي خانواده بخواهيد كه پايان وقت آزمون را يادآوري نمايند. بعداز ظهر همان روز نيز به تصحيح پاسخنامه آزمون بپردازيدو سؤال هايي را كه اشتباه پاسخ داده ايد و يا پاسخ نداده ايد مجددا" مطالب مربوط به آن را مطالعه كنيد و به اين صورت مرور دروس را داشته باشيد. سعي كنيد به غير از سؤالات گروه هاي آزمايشي خود سؤالات عمومي چهارگروه آزمايشي ديگر و سؤالات فيزيك و شيمي گروه آزمايشي ديگر ( رياضي ويا تجربي) را هم پاسخ دهيد .در صورت داشتن وقت بهتر است سؤالات آزمون هاي سال هاي گذشته دانشگاه آزاد و سؤالات كنكورهاي آزمايشي كه در طول سال شركت كرده ايد ا نيز جواب دهيد..

-   درفاصله بين آزمون ها كتاب ها،‌‌‌‌ جزوات و يادداشت هایتان را مرور كنيد . دانش آموزان رياضي دروس رياضي ، فيزيك و يك درس عمومي را در صبح ، شيمي و بقيه دروس عمومي را در بعد از ظهر مرور نماييد. دانش آموزان تجربي دروس رياضي ،زيست ، فيزيك ويكي از دروس عمومي ( 45 دقيقه ‌) صبح ، شيمي وبقيه درو س عمومي و زيست را نيز بعد از ظهر مرور كنند.

-   تست هاي مهمي را كه قبلا" علامت زده ايد پاسخ دهيد.

-   آن هايي كه عادت به مطالعه در شب دارند سعي كنند به مرور خواب خود را تنظيم نمايند يعني 15 دقيقه شب زودتر بخوابند وصبح 15 دقيقه زودتر از خواب برخيزند البته با چند روز فاصله ادامه دهند تا سيستم بدن به آن حالت عادت كند و در جلسه ي كنكور دچار خواب آلودگي و خستگي در ساعت اوليه آزمون نشوند.

-  پياده روي كوتاه حدود 15 دقيقه يا نرمش هاي سبك را در برنامه روزانه خود صبح بعد از خواب و شب قبل از خواب قرار دهيد .

 

هفته آخر

       باتوجه به اين كه خواندن مطالب جديد موجب اختلال دريادگيري هاي قبلي شده وآشفتگي هاي ذهني رابه همراه دارد ، توصيه مي شود كه هيچ مبحث تازه اي را در هفته آخر مطالعه نكنيد و سعي شما بر اين باشد كه مطالب خلاصه شده، فرمول ها ، نكته ها ، لغت ها ويادداشت هاي قبلي خود را مرور كنيدتا از بابت نگراني فراموشي مطالب مصون بمانيد مجددا" تست هايي را كه در اختيار داريد ، تمرين كنيد ودر اين هفته به تمرين تست زني بپردازيد. در هنگام تست زدن نيز تنظيم وقت را تمرين كنيد ؛ به طوري كه هر پانزده دقيقه يك بار به ساعت خود نگاه كنيد تا از زمان عقب نيفتيد. دراين صورت مطمئنا" برزمان، تسلط بيشتري پيدا خواهيد كرد و روز كنكور از وقت خود حداكثر استفاده را خواهيد نمود و از زمان عقب نخواهيد ماند.

در نظر داشته باشيد هفته ي آخر هفته ي فشارآوردن به خود و كارهاي عجيب و غريب نيست هفته ي آخر بايد به تدريج فشار كار را سبك كنيد تا با خستگي سرجلسه نرويد. زيراشادابي درسرجلسه خيلي مهم با ارزش است.

                                                   

يك روز مانده به كنكور

-   روز قبل از كنكور مسير خانه تا حوزه آزمون را طي كنيد اين كار را درست زماني انجام دهيد كه روز كنكور مي بايست تكرار شود. تا هم بامحيط آنجا آشنا شويدو هم طول مسير و زمان رسيدن به محل را دقيقا" محاسبه كنيد .

-   از كارت ورود به جلسه خود فتوكپي تهيه كنيد يا حداقل شماره داوطلبي خود را يادداشت كرده نزد خود نگه داريد تا به هنگام نياز از آن استفاده كنيد.

-   وسايل مورد نياز جلسه مانند: كارت ورود به جلسه، شناسنامه، دو عدد مداد سياه بانوك نرم براي پر كردن گزينه ها، پاك كن، مدادتراش، ساعت مچي به منظور تنظيم وقت، سنجاق ته گرد يا سنجاق قفلي براي الصاق كارت، چند عدد شكلات و مقداري دستمال كاغذي و يك ليوان كوچك ويا يك بطري كوچك آب را آماده نماييدو در محل مناسبي قرار دهيد.

-   به منظور حفظ آرامش و پرهيز از آشفتگي ذهني ، كتاب ها و جزوه هاي خود را نهايتا" از هنگام غروب كنار بگذاريد و به هيچ وجه مطالعه نكنيد. ذهن خود را طوري شكل دهيد كه درست روز بعد از كنكور است و هيچ اشتغال خاطري نداريد. با اين فكر كارهايي را كه تاكنون از خود دريغ مي كرديد ، مثل تفريح ، ديدن فيلم ، قدم زدن در پارك و... را انجام دهيد و در مجموع ، در برنامه ها و فعاليت هاي شاد و پر نشاط شركت كنيد.

-   البته در روز هاي آخر مواد خوراكي جديد كه تاكنون ميل نكرده ايد نخوريد چون ممكن است با معده شما ناسازگار باشد همچنين روز وقبل از كنكور خوراكي هايي كه ايجاد مسموميت مي كنند ميل نكنيد.

-    شب كنكور راحت و زود تر از شب هاي ديگر بخوابيدو اگر هم خوابتان نبرد ونتوانستيد بخوابيد هيچ مشكلي نيست ،بلند شويد و در كنار خانواده بنشينيدو با هم گپ بزنيد. يكي از دوستان تعريف مي كرد كه چند سال قبل يكي از داوطلبان دچار اين حالت شد و نفر دوم كنكور همان سال شد.

-   اگر معمولا" براي بيدار شدن از ساعت استفاده مي كنيد، بيدار شدن روز آزمون را به يكي از اعضاي خانواده بسپاريد تا ديگر نگران خواب ماندن نباشيد و با آسودگي خاطر استراحت كنيد.

روز كنكور

-    پس از بيدار شدن از خواب و انجام فرايض ديني، چند دقيقه نرمش سبك انجام دهيد.

-   صبحانه ي سبك و با انرژي بخوريد. اگر نمي توانيد صبحانه بخوريد،يك ساندويچ كره و عسل ( در صورتي كه روز هاي قبل نيز ميل كرده ايد) با خود ببريد و در راه يا قبل از ورود به جلسه بخوريد.

-    با خواندن ذكرهاي"الا بذكرالله تطمئن القلوب ؛ افوض امري الي الله ان الله بصير بالعباد " ، با توكل و استعانت از خداوند بزرگ ، و اين كه دعاي خير خيلي ها همراه شماست از منزل خارج شويد.

-    هنگام نشستن روي صندلي، شماره صندلي را با كارت خود تطبيق دهيد.

-    به تذكرات برگزار كنندگان جلسه توجه كنيد.

-    از خودگويي مثبت استفاده كنيد.

-    پس از دريافت دفترچه سؤالات آزمون و پاسخ نامه، مشخصات درج شده در بالاي پاسخ نامه را بامشخصات و شماره داوطلبي خود تطبيق دهيد و در صورت هر گونه اشتباهي مراقبان را آگاه سازيد.

-  به هنگام پاسخ به سؤالات ، اگر سؤال ها ي اول كمي سخت بود نگران نشويد، چون اولا" براي همه ممكن است چنين باشد؛ ثانيا" بعد از آن حتما" سؤال هاي آسان هست . ابتدا به آن ها جواب دهيد و بعد برگرديد و ب آرامش بيشتر به سؤالات پاسخ داده نشده كه كنارآن علامت (تيك ويا -- ) زده ايد جواب بدهيد.

-    تنظيم وقت و تطبيق شماره سؤال و شماره پاسخ نامه فراموش نشود.

 

 

آرامش در كنكور+ تمركز در جلسه  = موفقيت در كنكور

"موفق و شاد باشيد"

زهرا عظيم زاده

مركز آموزشي فرزانگان كاشان

خرداد 87

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1387ساعت 8:53  توسط کارشناسی مشاوره   | 
کودکان روحیات متفاوتی دارند و با توجه به ویژگی‌های خود، بازی‌های مختلفی را تجربه می‌کنند.

عواملی که در انتخاب نوع بازی کودکان دخالت دارد عبارتند از: تفاوت‌های فردی، میزان سلامتی، سطح رشد جسمی و حرکتی، بهره‌ی هوشی، جنسیت، خلاقیت، فرهنگ خانواده و موقعیت جغرافیایی. بر همین اساس بازی به انواع گوناگون تقسیم می‌شود:

 

1- بازی‌های جسمی:
از قدیمی ترین نوع بازی‌هاست، به ابزار مخصوص نیازمند است، هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی انجام می‌شود، برای مصرف انرژی اضافی بدن و نجات یافتن از خستگی و کسالت بسیار مفید است و رفتارهای ناآرام و پرخاشگری توأم با عصبانیت کودک را کاهش می‌دهد.

 

2- بازی‌های تقلیدی:
کودک به تقلید نقش‌هایی می‌پردازد که آن‌ها را باور کرده است. معمولاً بهترین شخصیت‌ها برای شروع ایفای نقش، والدین، برادران، خواهران و دوستان هستند. کودک از ایفای نقش آنان لذت برده و تجربه کسب می‌کند. در دوره‌ی دبستان بیشتر نقش معلمان را تقلید می‌کند، در حالی که در دوره‌ی نوجوانی از تقلید رفتار بزرگسالان دوری می‌کند و به تقلید رفتار همسالان می‌پردازد که این خود آغازی است برای هماهنگی و همسو شدن با گروه‌های اجتماعی و ایفای نقش‌های واقعی زندگی.

 

3- بازی‌های نمایشی:
کودک در تقلید از بزرگترها از لباس و وسایل مخصوص آن‌ها نیز استفاده می‌کند، مانند پسر کوچکی که کت پدر را به تن کرده، عینک او را به چشم می‌زند و یا دختر بچه‌ای که کفش پاشنه‌دار مادر را پوشیده و به زحمت راه می‌رود.

 

4- بازی‌های نمادی:
زمانی که کودک دستیابی به ابزار و وسایل مورد نیاز خود را غیرممکن می‌بیند، نیازها و آرزوهای خود را با استفاده از وسایل نمادین و از طریق بازی بیان می‌کند. برای مثال بر تکه‌ای چوب سوار شده، این طرف و آن طرف می‌رود، مانند این که سوار بر اسبی شده و آن را هدایت می‌کند. این نوع بازی‌ها یکی از بهترین شیوه‌های بازی درمانی محسوب می‌شوند.

 

5- بازی‌های آموزشی:
مهمترین وسیله ی آموزش کودک، استفاده از وسایل بازی مناسب است، مانند مکعب‌های چوبی که کودک با جور کردن و دسته‌بندی کردن آن‌ها می‌تواند با مسائل اساسی اما ساده و آسان ریاضی آشنا شود. از خانه‌‌ی کوچک اسباب‌بازی برای آشنا کردن کودک با واقعیت‌های موجود زندگی می‌توان استفاده کرد. بازی‌های آموزشی موجب تقویت حواس و رشد قوای ذهنی و اجتماعی کودک می‌شوند، به شرط آن که سعی کنیم کنترل اصلی بازی در اختیار کودک باشد و جهت و مسیر آن را او تعیین کند.

 

6- بازی‌های خلاقیتی:
کودک از طریق به وجود آوردن چیزی، عقاید و احساساتش را اظهار می‌کند، مانند نقاشی، موسیقی، خمیر‌بازی، شن‌بازی و یا استفاده از لغات که او را قادر می‌سازد تا در آینده داستان، شعر و نمایشنامه بنویسد.

 

توصیه‌هایی برای والدین


1- به بازی کودکان اهمیت دهیم، زیرا زندگی آن‌ها در بازی شکل واقعی به خود می‌گیرد.

2- تلاش کنیم تا بازی‌های کودکان متناسب با فرهنگ و ارزش‌های خانواده باشد.

3- با دقت در تفکرات خلاق و پویای کودکان در حال بازی می‌توانیم با چگونگی شخصیت آن‌ها بیشتر آشنا شویم.

4- در بازی کودکان دخالت نکنیم اما راهنما و کمک کننده ی خوبی باشیم.

5- با همبازی شدن با کودکان راه دوستی‌ها را باز کنیم و راه پنهان کاری‌های دوره‌ی نوجوانی را ببندیم.

6- کاری کنیم که بازی به صورت تجربه‌ای لذت‌بخش در ذهن کودک باقی بماند.

7- برای متوقف کردن بازی از امر و نهی استفاده نکنیم.

8- با توجه به روحیه‌ی کنجکاو کودک، به گونه‌ای او را راهنمایی کنیم که به تفکر مثبت و اندیشه خلاق و سازنده دست یابد.

9- مراقب باشیم که محیط بازی موجب آسیب جسمی، فکری و یا روانی نشود.

10- در انتخاب نوع بازی، به سن، جنس و توانایی‌های فرزندمان توجه کنیم.

11- نوع و مدت زمان بازی فرزندمان را طوری کنترل کنیم که از فشارهای هیجانی و روحی بیش از حد دور باشد (به ویژه بازی‌های رایانه‌ای).

12- برای انتخاب الگوهای صحیح، زمینه‌ی مناسبی را برای بازی‌های تقلیدی کودکانمان فراهم نماییم.

13- از محدود کردن کودک در هنگام بازی بپرهیزیم.

14- وسایل بازی را مناسب سن و رشد جسمی و ذهنی کودک تهیه کنیم.

15- آداب اجتماعی و چگونگی رفتار با دیگران را ضمن همبازی شدن با کودکان می‌توانیم به صورت غیرمستقیم به آن‌ها بیاموزیم.

16- به مطالب و نحوه‌ی بیان کودکان در بازی به خوبی توجه کنیم، زیرا احساسات و مشکلات زندگی واقعی آن‌ها در بازی منعکس می‌شود.

17- برای انتخاب همبازی‌های خوب، فرزندمان را غیرمستقیم راهنمایی کنیم، زیرا رفتارهای یک همبازی خوب تاثیر بسیار مثبتی در آینده‌ی او خواهد داشت.

18- اگر در حضور فرزندمان با وسایل موجود در خانه برای او اسباب‌بازی (ماشین، عروسک و...) بسازیم، ارتباط عاطفی میان ما و کودکمان تقویت خواهد شد.

19- برای تقویت حس همکاری و مسوولیت‌پذیری فرزندمان با او توافق کنیم که پس از بازی، اسباب‌بازی‌های خود را جمع کرده و سرجایش بگذارد و گرنه دفعه ی بعد اجازه ی استفاده از آن‌ها را نخواهد داشت.

20- از فرزندمان بخواهیم که اجازه دهد تا همبازی‌هایش از اسباب‌بازی‌های او استفاده کنند، زیرا این کار موجب تقویت حس نوع دوستی و تسهیل در ارتباط با دیگران می‌شود.

21- اسباب‌بازی‌گران قیمت ممکن است وسیله ی بازی مفیدی نباشد. هنگام خرید توجه داشته باشیم که اسباب‌بازی باید بتواند قدرت خلاقیت و سازندگی فرزندمان را رشد دهد. وسایل بازی جور کردنی، پازل‌ها، خمیربازی، گل‌رس و... اسباب‌بازی‌های مناسبی به شمار می‌روند.

22- اگر کودکان در هنگام بازی با هم اختلاف پیدا کردند اجازه بدهیم خودشان مشکل را حل کنند. در صورتی که اختلاف تشدید شود فقط آن‌ها را از هم جدا کنیم و هرگز از یکی از طرفین، جانبداری نکنیم.

23- در محیط‌های بازی گروهی مثل زمین بازی کودکان در پارک‌ها، اجازه دهیم بچه‌ها با هم دوست شوند و بازی کنند، از وارد شدن به محیط بازی کودکان بپرهیزیم.

24- از همبازی شدن کودکان با افراد بزرگتر از خود به ویژه «نوجوانان و جوانان» اکیداً جلوگیری کنیم.

25- کودکان همواره نیازمند بازی هستند، پس اسباب بازی‌های مناسب هر مکان را همراه خود داشته باشیم.

26- کودکان باید به مجموعه‌ای از بازی‌های جسمی، اجتماعی، عاطفی و ذهنی بپردازند. هنگامی که فقط یکی از بازی‌ها را انجام می‌دهند (مثلاً بازی‌های رایانه‌ای)، از رشد اجتماعی، جسمی و عاطفی محروم شده و احتمال بروز عصبانیت و پرخاشگری در آن‌ها افزایش می‌یابد.

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1387ساعت 8:7  توسط کارشناسی مشاوره   | 
براي اغلب مردم كلمه امتحان يادآور جلسات خشكي است كه در آن جلسات امتحان‌دهندگان بدون اختيار و با سكوت كامل بايد حضور پيدا كنند و امتحان‌كنندگان به ميل خودشان امتحان دهندگان را در جايي مي‌نشانند و مرتبا به آنان اخطار مي‌كنند كه ساكت، بي‌حرف، نگاه به اطراف نكنيد، گوش به فرمان، توجه و ورقه خاصي به نام ورقه امتحاني در اختيار امتحان‌دهندگان مي‌گذارند كه معمولا به علت بزرگي ابعاد، كنترل آن ورق براي اغلب كودكان دبستاني مساله‌آفرين است و مشكل جديدي به وجود مي‌آورد.
قبل از شروع امتحانات والدين گاهي اوقات بچه‌ها را از امتحان مي‌ترسانند. مثلا به كودكي كه مشغول ديدن برنامه تلويزيون است مي‌گويند: تو اصلا فكر امتحان هستي؟ امتحان كه بچه‌بازي نيست؟ نبايد از حالا به فكر امتحان باشي؟ و يا كودكي به هر علت خسته شده و مي‌خواهد بخوابد مورد خطاب پدر و مادر قرار مي‌گيرد و مادر به خاطر اين‌كه خواب را از او دور كند و به اصطلاح هوشيارش كند به او مي‌گويد: تو يا بازي كن يا بخواب. مثل اين‌كه فراموش كرده‌اي امتحاني هم هست! فكر مي‌كني با اين وضع در امتحانات قبول مي‌شوي و...

خلاصه اين‌كه امتحان در خانه به عنوان يك چيز ترس‌آور و وحشتناك به بچه‌ها عرضه مي‌شود.

اين شعارها و تلقينات كم‌كم از امتحان موجود ترسناكي مي‌سازد و بعضي از دانش‌آموزان در برابر امتحان آنچنان حساس مي‌شوند كه ساعت‌ها قبل از امتحان از ترسي كه دارند بي‌اشتها مي‌شوند و شب امتحان نمي‌توانند راحت بخوابند و فردي كه بدون خواب و خوراك و خسته و ترسناك آماده امتحان مي‌شود، حالش معلوم و نتيجه كارش معين است. بيان عبارتي مثل اين جمله ناپلئون كه من از حضور در بزرگ‌ترين ميدان‌هاي جنگ نمي‌ترسم، ولي از جلسه امتحان وحشت داشتم، ميزان ترس و اضطراب از امتحان را افزايش مي‌دهد.

كودكان مبتلا به اضطراب اغلب از ناراحتي‌هاي بدني مثل سردرد، معده درد يا خستگي شكايت مي‌كنند. سوال درباره اين نشانه‌ها و داشتن اطمينان از نبود مشكلات بسيار سودمند خواهد بود.

فرد مضطرب از آينده مي‌هراسد و اين ترس بر فعاليت او تاثير دارد و اغلب باعث‌هاي حمله‌هاي عصبي مي‌شود. شخص مضطرب هميشه در شك و ترديد به سر مي‌برد و نمي‌تواند در هيچ موردي بسرعت تصميم بگيرد؛ زيرا از اشتباه كردن مي‌ترسد و عدم تصميم را به تصميم غلط ترجيح مي‌دهد.

نقش معلمان‌

معني واقعي امتحان را بايد به دانش‌آموزان تفهيم كنيم و به عبارت ديگر بايد دانش‌آموزان بدانند كه امتحان، ارزيابي از ميزان پيشرفت تحصيلي آنان است. به وسيله امتحان مشخص مي‌شود دانش‌آموز چه مطالبي را آموخته است و از تركيب آموخته‌هاي خود چه مسائلي را مي‌تواند حل كند يا به كشف چه مطالب تازه‌اي مي‌تواند برسد.

از همان كلاس اول ابتدايي كودكان را تشويق به امتحان دادن بكنيم. آنان را ترغيب كنيم خود را بيازمايند تا بفهمند چقدر از مطالب جديد را آموخته‌اند.

آنچه مي‌بايست بيشتر مورد توجه اوليا و مربيان قرار گيرد، ميزان تلاش كودكان و نوجوانان است، نه صرف نتايج حاصل از انجام آزمون‌هاي مختلف. همواره شايسته است با درك صحيح از ماهيت تفاوت‌هاي فردي و شناخت درست از ويژگي‌هاي ذهني، رواني و جسمي دانش‌آموزان، از مقايسه بي‌مورد كودكان با يكديگر اجتناب ورزيم و رقابت‌هاي فردي و گروهي را صرفا در شرايط عادلانه و با در نظر گرفتن تفاوت‌هاي فردي و فراهم ساختن محيطي صميمي و دوست‌داشتني ايجاد كرد.

براي كاهش اضطراب ناشي از امتحان، علاوه بر داشتن انتظارات معقول از كودكان و نوجوانان، تشويق نقاط مثبت و توانمندي‌هاي آنها، تقويت اعتماد به نفس ايشان و سرانجام فراهم كردن آرامش خاطر آنان، شايسته است بر تلاش هرچه بيشتر كودكان و نوجوانان در حد توانشان تاكيد كنيم تا تسلط بيشتري بر موضوع مورد نظر داشته باشند. بديهي است هرچه با تسلط بر موضوع درس، آمادگي ذهني و رواني بيشتري براي آزمون داشته باشند، اضطرابشان كمتر خواهد بود.

خوب است پيش از امتحانات اصلي، از امتحانات فرضي و آزمايشي به منظور آشناسازي دانش‌آموزان با سوالات و نحوه امتحان استفاده كرد.

بايد از برگزاري امتحانات بسيار سخت اجتناب كرد و در طراحي سوالات نيز بايد اكثريت متوسط دانش‌آموزان را در نظر گرفت.

از برگزاري امتحانات با وقت بسيار اندك بايد اجتناب كرد.

انتظارات و توقعات والدين و معلمان از دانش‌آموزان بايد متناسب با توانايي‌ها و استعدادهاي آنها باشد.

از مقايسه كردن دانش‌آموزان با همديگر بايد اجتناب كرد، در صورت لزوم هر فرد با خودش مورد مقايسه قرار گيرد.

بايد به دانش‌آموزان توصيه كرد با آمادگي بيشتري در جلسه امتحان حاضر شوند و كمتر به اهميت امتحان فكر كنند و امتحان را صحنه مبارزه و جنگ در نظر نگيرند.

بايد ترس از شكست را از دانش‌آموزان دور ساخت.

از آنجا كه اضطراب امتحان با عزت نفس رابطه معكوس دارد، بايد عزت نفس دانش‌آموزان را افزايش داد.

از طرح سوالاتي كه كاملا جنبه حفظ‌كردني دارند، حتي‌الامكان بايد اجتناب كرد.

معلم توانا و دلسوز بخوبي مي‌داند هرگونه تهديد، تحقير و تنبيه، اضطراب بچه‌ها را بيشتر مي‌كند و در عوض چهره گشاده و متبسم معلم، صداي آرام و جملات دلنشين و اطمينان‌بخش او مي‌تواند اضطراب آنها را كاهش داده، اعتماد به نفسشان را تقويت كند.

معلم با چند جمله كوتاه، همراه با شوخ‌طبعي مي‌تواند آرامش رواني را به همه دانش‌آموزان ارزاني دارد.

معلم مهربان با چهره‌اي گشاده سعي مي‌كند عوامل مخرب و اضطراب را از جلسه امتحان دور سازد.

از آنجا كه عدم توجه و تمركز نقش مهمي در اضطراب امتحان دارد، لذا آموزش اين مساله توسط والدين و معلمان از همان اوايل كودكي ضروري است.

بهتر است اگر دانش‌آموزي در امتحاني نمره مناسب يا قبولي به دست نياورد به روحيه او آسيب نرسانيم و با روش‌هاي ارتباطي درست كمكش كنيم كمبودها و نقائص خود را جبران كند. اگر روحيه او را خراب كنيم، در واقع سرمايه اصلي او را كه براي انجام هركاري امري ضروري است از او گرفته‌ايم.

هدف امتحان بايد ارزيابي دانسته‌هاي دانش‌آموزان باشد و نه نادانسته‌هاي آنها.

دانش‌آموزاني كه داراي اضطراب هستند و علائم اضطراب در حركات آنان را بشناسيم و در چاره‌انديشي مناسب براي آنها بكوشيم.

والدين هم مي‌توانند

اوليا بايد توجه داشته باشند كه فرزندان نبايد به علت درس خواندن و نمره بيست گرفتن وسيله تفاخر والدين قرار گيرند. متاسفانه رفتار بعضي از والدين بيانگر اين موضوع است كه كودكان خود را وسيله رقابت (چشم و هم‌چشمي)‌ با ديگران قرار مي‌دهند، هرگز نبايد فرزندان خود را با فرزندان ديگران بسنجيم و به برتري آنان افتخار كنيم.

والدين بايد بدانند كه كودكان نزديك امتحانات معمولا دچار نگراني و تشويش مي‌شوند. لذا بايد با كمك معلمان از تشويش و نگراني آنان بكاهيم و نگذاريم اين تشويش به ترس از امتحان تبديل شود. والدين با اميد و اميدوار كردن كودكان مي‌توانند آثار ترس از امتحان را از بين ببرند.

محيط خانه و جو عاطفي حاكم بر آن بايد دور از تنش‌هاي عاطفي و مشاجره و اختناق باشد.

در ايام امتحانات بهتر است رفت و آمدهاي خانوادگي و فاميلي تا حد امكان كنترل شود، حتي‌المقدور بهتر است از رفتن به مهماني يا مهماني دادن اجتناب شود، در ضمن نبايد به بهانه امتحان، كودكان و يا نوجوان در خانه تنها گذاشته شوند.

اثرات منفي اضطراب امتحان در كودكان‌

اضطراب ناشي از امتحان نه تنها باعث مي‌شود دانش‌آموزان نتوانند با مهارت و سرعت مناسب فكر كنند و پاسخ‌هاي مطلوب را ارائه دهند، بلكه آرامش رواني آنها را نيز به مخاطره مي‌اندازد. بسياري از اختلالات رواني و بيماري‌هاي جسماني در كودكان و نوجوانان ناشي از يك منبع قوي اضطراب است.

كودكاني كه خيلي مضطربند، شايد موقعيت‌هاي مبهم را خطرناك و تهديدآميز تفسير كرده و باعث اضطراب بيشتر مي‌شوند. همچنين تحققات زيادي اين نكته را تاييد كرده كه علت عمده دقت عملكرد اين است كه افراد داراي اضطراب امتحان نمي‌توانند به بخش‌هاي مرتبط با تكليف توجه كنند و افكار نامربوطي به ذهنشان خطور مي‌كند كه مانع از پيشرفت آنها مي‌شود و اضطراب پيش از امتحان به سراغشان مي‌آيد. بسياري از افراد شب امتحان خوابشان نمي‌برد. اين شيوه تا خود جلسه امتحان ادامه دارد. بعضي‌ها حالشان بهم مي‌خورد و برخي مريض مي‌شوند. اضطراب افراد را اوقات تلخ‌ بار مي‌آورد. ناسازگاران كودكان و رفتار ناخوشايند آنان در مواردي ناشي از اضطراب و جستجوي زمينه وشرايط براي پناه است.

صابر محمدي‌
جام جم

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1387ساعت 7:43  توسط کارشناسی مشاوره   | 

به نام خدا

چگونه بهتر تمركز كنيم؟ 


چكيده: بسياري از دانش آموزان از عدم تمركز در هنگام مطالعه شكايت دارند. آنها فكر مي كنند قدرت تمركز يك استعداد ذاتي است كه برخي انسانها فاقد آن هستند؛ اما حقيقت اين است كه با چند روش ساده مي توان قدرت تمركز را چند برابر كرد. در اين صفحه قصد داريم شما را با تعدادي از اين راهکارها آشنا كنيم.


1- حواست را جمع كن:
اين شيوه ممكن است ظاهرا ساده به نظر بيايد، ولي در عين حال بسيار موثر است. وقتي كه حواستان پرت مي شود و ذهنتان سرگردان است مرتب به خودتان هشدار دهيد كه " حواست را جمع كن ". اين روش كم كم باعث مي شود كه توجه شما به موضوع مورد نظرتان جلب گردد.

2- روش عنكبوتي:

اگر شما تار عنكبوتي را تحريك كنيد، تار تكان مي خورد و عنكبوت نسبت به جنبش تار از خود واكنش نشان داده و مي خواهد علت حركت را بيابد. ولي وقتي اين عمل چندين بار تكرار شود، خواهيد ديد كه عنكبوت ديگر نسبت به حركت تار هيچ عكس العملي از خود نشان نمي دهد و متوجه مي شود كه حشره اي به دام او نيافتاده است. اين روش را ياد گرفته و ذهن خود را پرورش دهيد و در برابر حواس پرتي تسليم نشويد. شما بايد تمركزتان را بر روي هدفي كه در ذهن داريد، حفظ كنيد.

3- فرصتي براي افكار مزاحم:

در طول روز زمان ويژه اي را به فكر كردن درباره مسائلي كه به ذهن شما خطور مي كند و تمركزتان را بهم مي زند اختصاص دهيد. به طور مثال ساعت 4:30 تا 5 بعدازظهر زماني است كه شما مي توانيد به اين افكار بپردازيد. هنگامي كه اين افكار مزاحم در طول روز به ذهن شما خطور كرد و باعث نگراني شما شد، به ياد بياوريد كه زمان ويژه اي را براي آنها در نظر گرفته‌ايد و اجازه دهيد كه از ذهن شما خارج شود. كساني كه از اين روش استفاده كرده اند، توانسته اند 35% از افكار مزاحم را در طول 4 هفته در خود كاهش دهند و اين تغيير بزرگي است.

4- چوب خط زدن براي افكار مزاحم:

كارت‌هاي كوچكي درست كنيد و آنها را به سه قسمت مساوي تقسيم كنيد، يك قسمت را به صبح و يك قسمت را به بعد از ظهر و قسمت سوم را به شب اختصاص دهيد. هر بار كه حواستان پرت شد، يك خط در قسمت مخصوص بكشيد و براي هر روز يك كارت براي خود تهيه كنيد. به مرور متوجه خواهيد شد كه تعداد خط‌ها روز به روز كاهش مي يابد و اين واقعا جالب است.

5- زمان استراحت:

وقتي كه ما براي مدت طولاني مي نشينيم، خون بدن ما به دليل نيروي جاذبه، به طرف پايين‌ترين نقطه بدن يعني پاها كشيده مي شود. ماهيچه‌هاي ما همانند يك پمپ عمل مي كنند. هنگامي كه پس از نشستن راه مي رويم، خون به طور يكنواخت به سراسر بدن مي رسد. در نتيجه اكسيژن بيشتري به مغز شما مي رسد و احساس شادابي و سرحالي مي كنيد.

6- عوض كردن موضوع:

بسياري از دانش آموزان به وسيله تغيير موضوع مطالعه به تمركزشان كمك مي كنند. شما هم مي توانيد هر 2 ساعت را به مطالعه يك درس اختصاص دهيد و پس از آن موضوع را عوض كنيد.

7- جايزه و پاداش:

هنگامي كه كاري را به طور كامل انجام داديد، به خودتان پاداش دهيد. كار شما ممكن است خيلي كوچك و يا بزرگ باشد. شما هم مي توانيد متناسب با كارتان براي خود جايزه و يا پاداش در نظر بگيريد. اين جايزه مي تواند خواندن يك مطلب جالب و ديدن يك فيلم و يا هر چه شما دوست داريد باشد.

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1387ساعت 7:40  توسط کارشناسی مشاوره   | 

به نام خدا

توصيه‌هايي مهم براي امتحان
مقدمه: امتحان معيار ارزشيابي دانسته‌ها و تواناييهاي شماست و شما مي توانيد از آن بعنوان ابزاري براي ارزيابي مهارت‌هاي يادگيري خود استفاده كنيد. اما شرايط فيزيكي و ذهني وجود دارد كه عملكرد شما در حين امتحان را تحت تاثير قرار مي دهد. بنابراين لازم است پاره ای نكات را هنگام امتحان رعايت كنيد.
براي عملكرد بهتر در امتحان ده توصيه‌مارا سعی کنیدبكار ببرید:
1- با آمادگي كامل و به موقع در سر جلسه امتحان حاضر شويد. وسايل مورد نياز مثل مداد، خودكار، ماشين حساب، لغت نامه و ساعت را به همراه داشته باشيد. با اين كار همه چيز در دسترس شما خواهد بود و نيازي به قرض گرفتن وسايل ديگران پيدا نخواهيد كرد.
2- با اطمينان خاطر و آرامش كامل در امتحان شركت كنيد. مثبت انديشي كنيد. همواره اين جملات را در ذهن خود تكرار كنيد: " من براي امتحان كاملا آماده‌ام و به خوبي از عهده آن بر مي آيم. " نگراني را از خود دور كنيد. هر گاه احساس نگراني كرديد، چند نفس عميق بكشيد تا آرام شويد. قبل از امتحان با دوستانتان راجع به اضطراب و دلشوره صحبت نكنيد. بهتر است بدانيد كه نگراني همچون يك بيماري مسري قابل سرايت به ديگران است.
3- آرام ولي هوشيار باشيد. اگر حق انتخاب داريد، مكان مناسبي را براي نشستن انتخاب كنيد. نيمكتي را انتخاب كنيد كه بر روي آن فضاي كافي براي كار داشته باشيد. به پشتي نيمكت تكيه دهيد و راحت باشيد.
4- در ابتدا نگاهي گذرا به سؤالات بياندازيد. حدودا 10% از وقت خود را براي اين كار صرف كنيد. كلمات كليدي ( در سؤالات ) را مشخص كنيد و براي پاسخ دادن به سؤالات زمانبندي كنيد. در حاليكه سؤالات را مي خوانيد، نكاتي كه به ذهنتان مي رسد و مي توانيد مفيد باشد را در كنار آنها يادداشت كنيد.
5- براي پاسخگويي به سؤالات از يك برنامه منظم پيروي كنيد. ابتدا به سؤالات ساده تر پاسخ دهيد و بعد به آنها كه نمره بيشتري دارند. سپس به ترتيب به سوالاتي پاسخ دهيد كه:
- مشكل تر هستند.
- جواب دادن به آنها وقت بيشتري مي گيرد.
- نمره كمتري دارند.
6- در امتحانات تستي براي انتخاب پاسخ درست دقت كنيد.
- ابتدا پاسخهايي را كه مي دانيد اشتباه است، كنار بگذاريد.
- اگر تست نمره منفي ندارد، از بين پاسخهاي باقي مانده، پاسخ صحيح را انتخاب نماييد و يا حدس بزنيد.
- اگر امتحان نمره منفي دارد و شما دليل خاصي براي انتخاب پاسخ خود نداريد، حدس نزنيد.
- شك نكنيد، معمولا اولين گزينه اي كه انتخاب مي كنيد، پاسخ صحيح است. پس پاسخ خود را تغيير ندهيد، مگر اينكه واقعا به نتيجه قطعي رسيده باشيد.
7- در امتحانات تشريحي، قبل از پاسخ دادن به سؤالات خوب فكر كنيد.
- ابتدا نكات مهمي را كه راجع به سؤالات به ذهنتان مي رسد، در چرك نويس يادداشت كنيد.
- اين نكات را به ترتيب شماره گذاري كنيد.
- سپس آنها را تنظيم كرده و پاكنويس كنيد.
8- در پاسخ به سؤالات تشريحي، به اصل موضوع بپردازيد و حاشيه نرويد.
- در جمله اول موضوع اصلي را بيان كنيد.
- مقدمه اي براي آن بنويسيد.
- سپس موضوع را با جزئيات بيشتري شرح دهيد.
- به سؤال توجه كنيد و فقط به آنچه از شما خواسته شده پاسخ دهيد. از توضيحات غير ضروري و مثالهاي اضافي به پرهيزيد.
9- 10% از وقت امتحان را براي مرور مطالب كنار بگذاريد.
- براي ترك كردن جلسه امتحان عجله نكنيد.
- در انتها تمام سؤالات را مرور كنيد.
- مطمئن شويد كه به تمام سؤالات پاسخ داده‌ايد.
- پاسخ‌ها را يك بار ديگر بخوانيد و در صورت لزوم جمله بندي، املاي كلمات و … را تصحيح كنيد.
10- وقتي نتيجه امتحان را گرفتيد، آن را بررسي كنيد.
- به اشكالات خود توجه كرده و سعي كنيد در آن زمينه بيشتر مطالعه كنيد.
- براي امتحانات آخر سال، سؤالات امتحانات كلاسي را دوره كنيد تا اشتباهات گذشته را تكرار نكنيد.
- بهترين روش يادگيري را كه براي شما مؤثر بوده، انتخاب كنيد.
- روشهايي كه براي شما كارآيي لازم را نداشته، كنار بگذاريد.
- سعي كنيد بهترين روش را پيدا كرده و بر روي آن تمرين كنيد تا به نتيجه مطلوب برسيد.

                                               موفق باشید         

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1387ساعت 7:39  توسط کارشناسی مشاوره   | 

کمرویی چیست؟

 

 کمرویی،صفت فردی است که به خاطرترسویی،احتیاط کاری و عدم اطمینانش،نزدیک شدن به آن مشکل است. فرد کمرو هشیارانه از مواجهه با افراد یا چیزهای مشخص یا انجام کاری همراه آنان بیزار است.در گفتار یاکردارخودملاحظه کار و از ابراز وجود بیزار است وبه طور محسوس ترسو ست و ممکن است فرد کمرو کناره گیر،یا بی اعتماد ویا ازخمیر مایه دیگری باشد.

فرهنگ لغت،کمرویی رابه عنوان نا راست بودن در حضور دیگران تعریف می کند.اما به نظر نمی رسد که این تعریف مطالب زیادی به آنچه عموماً درباره کمرویی می دانیم بیفزاید و هیچ تعریف واحدی کفایت نمی کند زیرا کمرویی برای افراد مختلف دارای معانی متفاوت است،کمرویی شرایط پیچیده ای است که آثار مختلفی برجای می گذارد از ناراحتی مختصر تا ترس از مردم و روان رنجوری حاد.

علل کمرویی

1-     وجود کمرو در خانواده مثل پدر و مادر کمرو،الگو گیری نوجوان از او.

2-     تحقیر نوجوان در خانه و مدرسه.

3-     برچسب کمرویی زدن و تلقین کمرویی به او.

4-     مقایسه نوجوان با دیگران .

5-     توقع بیش از حد از نوجوان داشتن.

6-     تجارب منفی در موقعیت های مختلف.

7-     نقل مکان های مکرر برخی از خانواده ها.

8-     ترتیب تولد.

9-     طلاق یا مرگ یکی از والدین.

10- آرمان گرایی والدین ویا جامعه .

11- ارزیابی از شاگردان در کلاس درس که در پایان همراه با واژه های سرزنش کننده باشد.

12- تحقیر کردن دانش آموزان در مراسم صبحگاه توسط اولیای مدرسه.

 

درمان کمرویی

1-     از خانه خارج شوید وبا دیگران معاشرت نمایید.

2-     از طرد شدن نهراسید.

3-     با افراد بسیار صحبت کنید.

4-     گوش دادن را بیاموز ید.

5-     همه چیز را به خود نگیرید.

6-     توقعات خود را کاهش دهید.

7-     اشخاص را زیاد بزرگ نکنید.

8-     مراحل را آهسته طی کنید.

9-     با دوستان خود تمرین کنید.

10- از فرزندان خود آدمی خجول نسازید.

11- از فرزندان و دانش آموزان خود توقع انجام کارهای محال را نداشته باشید.

12- زیاد از حد نگران فرزند خود نباشید.

13- ابتکارات نوجوان را دست کم نگیرید.

14- کشف عوامل جاذب.

15- عرصه برخوردهای نوجوان را با محیط خارج گسترش دهید.

16- نوجوان را وابسته به خود نکنید.

17- حسن قبول مسئولیت را در نوجوان افزایش دهید.

18- نوجوان را از شکست نترسانید.

19-   در تنهایی احساس لذت ببرید.

 |+| نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد 1387ساعت 12:47  توسط کارشناسی مشاوره   | 

همايش جايگاه و چالشهاي مشاوره

الف) مقدمه

        روان شناسي و مشاوره يك رشته ي نوپا در كشور ما محسوب مي شود و در مقايسه با ديگر كشورها ي پيشرفته جهان ، فعاليت مشاوره اي ما در مدارس آغاز و روندي معكوس دارد، به طوري كه  به جاي پرداختن به دوره هاي ابتدايي و راهنمايي ، به دوره متوسطه اشعار دارد .  

  از طرفي عدم كشف نيمه پنهان اصول و اهداف آموزش و پرورش در حوزه ي روانشناسي و مشاوره و كم اهميت جلوه دادن ضرورت آن به عنوان يك نياز همه جانبه از سوي برنامه ريزان و سياست گزاران آموزشي و پرورشي ، چالشهاي قابل تاملي را به ويژه در دوره ي آموزش عمومي ايجاد نموده است ، كه نيازمند واكاوي بيشتر از طرف صاحب نظران و اهالي فن به عنوان ارايه دهندگان فكر و نظر در قالب مقاله مي باشد .   

 از آنجا كه چالشهاي موجود و پيش روي مشاوره مختص يك استان يا منطقه ي خاص كشوري نيست و يك مساله ي ملي است كه شمول عام دارد ، به همين منظور اجراي اين همايش از سوي سازمان آموزش و پرورش استان مازندران با همكاري دفاتر راهنمايي و ابتدايي وزارت متبوع ، گامي در جهت شناخت اصولي و منطقي مشكلات فراروي توسعه مشاوره در دوره ي عمومي و ارائه راهكارهاي مفيد و موثر مي باشد .

ب) اهداف

۱- گسترش فرهنگ مشاوره عمومي در جامعه به ويژه در آموزش و پرورش عمومي .

۲- جلب توجه مسوولين و برنامه ريزان جهت توسعه كمّي مشاوره در مدارس دوره راهنمايي و ابتدايي .

۳- شناسايي مشكلات پيش روي توسعه مشاوره عمومي .

۴- كمك به برطرف نمودن مشكلات موجود و اتخاذ تصميمات لازم.

ج) محورهاي فراخوان

۱- چالش ها و موانع

۱-۱- چالشهاي پيش روي توسعه مشاوره در دوره ي عمومي .

۱-۲- فرصتها ،  تهديدها ، ضعف ها و قوتهاي گسترش راهنمايي و مشاوره در دوره ي عمومي .

۱-۳- راههاي برون رفت از بحران جذب مشاور براي كار در مدارس ابتدايي و راهنمايي .

۱-۴- راهكارهاي ايجاد منابع مالي براي بكارگيري نيروي مشاور و پرداخت حق الزحمه آن .

۲- راهكارهاي درون سازماني

۲-۱- نيازهاي كاربردي معلمان ابتدايي و راهنمايي در حوزه ي روانشناسي و مشاوره ي كودك و نوجوان .

۲-۲- جايگاه مشاوره در پيشرفت تحصيلي و رشد همه جانبه عاطفي و اجتماعي دانش آموزان دوره عمومي .

۲-۳- ميزان توانايي معلمان و مديران ابتدايي و راهنمايي در ارائه خدمات ياورانه- طرح احياي مشاوره .

۳- راهكارهاي برون سازماني

۳-۱- روند مشاوره عمومي در مراكز آموزشي جوامع پيشرفته و صنعتي در مقايسه با كشورهاي در حال توسعه .

۳-۲- چگونگي بومي سازي مشاوره ، متناسب با نيازها وشرايط ملي و منطقه اي .

۳-۳- روشهاي پيشگيرانه و گسترش ديدگاه رشدي در مشاوره ي عمومي.

۳-۴- شناسايي و تبيين زمينه هاي گسترش مشاوره در دوره ي عمومي

د)شرايط مقالات ارسالي

۱- تازگي و جديد بودن محتوا ( قبلاً در همايش  يا مجله اي ارائه نشده باشد )

۲- انسجام منطقي مطالب ارائه شده

۳-ارائه مدل و توصيه هاي علمي و كاربردي

۴- مطالب بايد در محيط Word با قلم ‌Zar14 در ۱۸خط بر روي كاغذ  A4تايپ شوند .

۵- حجم مقالات حداقل ۱۰حداكثر ۲۰صفحه باشد .

۶- به همراه اثر ، مشخصات نويسنده  ارسال گردد: نام ، نام خانوادگي ، مدرك ، رشته ، سمت ، محل كار، نام استان وشهرستان ، تلفن محل كار ، تلفن همراه .

 ۷- هر نويسنده مي تواند بيش از يك مقاله ارسال نمايد.

۸- يك مقاله مي تواند دو يا چند نويسنده داشته باشد .

۹- ارسال چكيده مقاله در يك صفحه مجزا الزامي است . 

       يادآوري  : از تمامي اساتيد رشته هاي  مشاوره ، روان شناسي و علوم تربيتي دانشگاه هاي سراسر كشور، مدرسان مراكز تربيت معلم ، دانشجويان ،مشاورانِ مدارس ،دانشگاه ها و ديگر مراكز خصوصي و دولتي ،  دبيران ، معلمان ، آموزگاران ، مديران ، معاونين ، مربيان و ديگر پرسنل آموزشي و اداري دعوت به همكاري مي گردد .

 

 ه- ) زمان بندي فراخوان همايش

۱- ارسال مقاله از مدارس به كارشناسي مشاوره  دوره هاي تحصيلي اداره متبوع   پايان ارديبهشت ۸۷

۲- ارسال حداكثر ۱۰مقاله ازمشاوره  اداره به كارشناسي مشاوره دوره ي عمومي سازمان آموزش و پرورش استان متبوع   پايان خرداد ماه ۸۷

۳- داوري مقالات و ارسال حداكثر ۲۰مقاله برتر از سازمان آموزش و پرورش هر استان به دبيرخانه همايش پايان  تير  ماه ۸۷

۴-  ارزيابي مقالات رسيده  ، چاپ كتاب مجموعه مقالات و برگزاري همايش حايگاه و چالشهاي مشاوره عمومي –تابستان ۸۷و يا احتمالا" هفته بهداشت رواني در مهر ماه ۸۷

۵- اساتيد دانشگاه و دانشجويان ، به صورت مستقيم مقالات را به آدرس دبيرخانه ارسال نمايند .

 

د) شرايط ويژه

۱- مديران محترم شهرستان، مناطق و نواحي آموزش و پرورش از نويسندگان مرحله شهرستاني تقدير نامه كتبي به عمل آورند (تعداد ۱۰نفري كه مقالات آنها به استان راه پيدا نموده است ، شامل اين تقدير نامه نمي شوند ).

 ۲- روساي محترم سازمانها براي تمامي كساني كه مقالات آنها به مرحله استاني رسيده است تقدير نامه صادر نمايند .

۳-حق الزحمه داوران مرحله استاني به نحو مقتضي پرداخت خواهد شد .

 

 

 

۴- برگزيدگان كشوري كه مقالات آنها در كتاب مجموعه مقالات چاپ مي شود ، تقدير نامه از وزير محترم دريافت خواهند نمود .

۵- به ارائه دهندگان مقالات در روز همايش هداياي نفيسي  تقديم مي شود .

۶- نسخه اي از كتاب مجموعه مقالات همايش در اختيار تمامي نويسندگان مقالات چاپ شده قرار خواهد گرفت تا مورد استفاده ي بعدي قرار گيرد

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه یکم خرداد 1387ساعت 16:44  توسط کارشناسی مشاوره   | 
 
  بالا